A 21. században megengedhetetlen, hogy bárkit vallása miatt üldöztetés érjen. Ez ellen mindez eszközzel fel kell lépni - jelentette ki Szijjártó Péter külügyminiszter pénteken Prágában, egy keresztényüldözéssel foglalkozó nemzetközi konferencián.
A 21. században megengedhetetlen, hogy bárkit vallása miatt üldöztetés érjen. Ez ellen mindez eszközzel fel kell lépni - jelentette ki Szijjártó Péter külügyminiszter pénteken Prágában, egy keresztényüldözéssel foglalkozó nemzetközi konferencián. Felhívta a figyelmet arra, hogy a világon a legveszélyeztetettebb vallási közösség a kereszténység. "Még kimondani is szörnyű, de a világszerte üldözött és meggyilkolt emberek 80 százaléka keresztény" - mutatott rá a magyar diplomácia irányítója. Megjegyezte, hogy a világon mintegy 215 millió keresztény ember szenved el üldöztetést vagy meghurcoltatást. Az elemzések azt mutatják - fejtette ki Szijjártó Péter - hogy az üldöztetés hátterében a legtöbb esetben "az iszlám radikalizáció fokozatos térnyerése és a vallási nacionalizmus elnyomó ereje áll". Súlyos probléma az Európába érkezett hatalmas migráns tömegek frusztrációja. Miután az illegális bevándorlók kultúrája szögesen más, mint az európaiaké, párhuzamos társadalmak alakulnak ki, mert a bevándorlók nem akarnak integrálódni az európai kultúrába, és gyakran felül akarják írni az itteni hagyományokat, szokásokat - tette hozzá.
Szijjártó Péter szerint Európában ideológiai háború folyik, a nemzetközi szervezetek elégtelenül védik a keresztény közösségeket, hagyományokat. Példaként az ENSZ globális migrációs paktumát hozta fel, amely a migrációt egyenesen alapvető emberi jogként értelmezi. "Számunkra, magyarok számára a kereszténység - a teológiai és dogmatikai hagyományok mellett - társadalmi berendezkedést is jelent, amely több mint ezer éve meghatározza az ember méltósága, a család, a nemzet és az egyházak kérdését" - jelentette ki a miniszter. Szijjártó Péter beszédében részletesen tájékoztatta a konferencia résztvevőit a magyar kormányzatnak a keresztény hagyományok és kultúra megőrzése érdekében tett erőfeszítéseiről. Václav Maly prágai segédpüspök felszólalásában példásnak és követendőnek minősítette azt a munkát, amelyet a magyar kormány végez az üldözött keresztények megsegítése végett.
(MTI)