Magyarországnak rendkívül előnyös gazdasági szempontból, hogy egy olyan erős gazdasággal rendelkező afrikai országgal működhet együtt, amint Angola - mondta szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután tárgyalt Georges Rebelo Pinto Chikotival, az Angolai Köztársaság külügyminiszterével.
Szijjártó Péter a találkozó után tartott sajtótájékoztatón azt mondta, a világ fejlett és gazdag felének figyelme egyre inkább Afrika felé irányul, mivel ez a legdinamikusabban fejlődő kontinens, amelynek gazdasági jelentőségén túl - a migrációs helyzet miatt - a biztonsági szerepe is egyre inkább nő.
Kiemelte, hogy Angola az egyik legerősebb és legdinamikusabban fejlődő gazdaságú afrikai ország, amely a kontinensen a legnagyobb olajkitermelő és a világ hatodik legnagyobb gyémántkitermelője.
Mint mondta, a korábbi olajalapú gazdaság diverzifikálása megnyitja a magyar vállalatok szerepvállalásának lehetőségét az angolai gazdaság modernizálásában. Elsősorban az energiaellátás modernizálásában tud Magyarország szerepet vállalni, valamint az ország élelmiszer-importigényének kielégítésében - tette hozzá.
Szijjártó Péter felidézte: nemrég újranyitották Luandában a magyar nagykövetséget.
A találkozót követő sajtótájékoztatón a két ország kormánya közötti gazdasági és műszaki együttműködésről szóló megállapodást írtak alá. Emellett az Eximbanknál 95 millió dolláros hitelkeretet nyitottak, amely a magyar-angolai gazdasági együttműködést hivatott szolgálni.
A miniszter elmondta: két, az energetika területén dolgozó világvállalat - amelyek Magyarországon komoly termelőkapacitással rendelkeznek - összesen 400 millió dollár értékben tárgyal Angolával turbinák és transzformátorok szállításáról. Ezeket az eszközöket Magyarországon kívánják legyártani, ehhez az Eximbank a hitelt biztosítja, így magyarországi gyártással szállíthatják ki az angolai energiapiacot modernizáló eszközöket.
Szijjártó Péter közölte: a magyar élelmiszeripari technológiák és termékek exportját is megindítják, valamint 20 ösztöndíjas helyet ajánlottak fel magyar egyetemeken, a hallgatók szeptemberben érkeznek Magyarországra.
A miniszter kitért arra, hogy a tárgyaláson szóba került a biztonsági helyzet is. Ezzel kapcsolatban kifejtette: Afrika az egyik kiindulópontja a migrációnak, ezért arra van szükség, hogy a kontinensen olyan erős és dinamikusan fejlődő, felelősen gondolkodó országok legyenek, mint Angola, ahol az ország gazdasági fejlettsége miatt nem indulnak Európába bevándorlók.
Abban kell segíteni az afrikai országokat, hogy gazdasági fejlődésük jó pályára álljon - szögezte le, hozzátéve, Magyarország nagy hangsúlyt kíván helyezni az afrikai gazdasági együttműködésre. Megjegyezte: Afrikában 1,2 milliárd ember él, és világosan látszik, csak úgy lehet megelőzni, hogy Afrika egy nagy migrációs nyomás kiindulópontja legyen, ha fejlesztik a gazdaságot, hogy ne legyen érdemes eljönni onnan.
"Éppen ezért a rendkívül képmutató és politikailag kétségtelenül hiperkorrekt európai bevándorlási politika helyett arra van szükség, hogy a bevándorlási válságot ott kezeljük, ahol kiindul, vagy kiindulhat" - szögezte le.
Georges Rebelo Pinto Chikoti arról beszélt, örül, hogy Magyarország és Angola felélesztette a két ország közötti korábbi barátságot. Kiemelte: az országnak nagy szüksége van a turbinákra, mert duzzasztógátakat építenek az elektromos áram biztosítása érdekében. Az ország a következő három évben 7,1 megawattos áramfejlesztést szeretne végrehajtani.
Elmondta azt is, a tervek szerint Szijjártó Péter októberben látogatást tesz az afrikai országban, és kifejezte reményét, hogy az aláírt együttműködési megállapodás alapján szorosabbra fűzhető a két ország együttműködése.
A miniszter szólt arról is, hogy jó benyomást tett rá, ahogyan Magyarország megszervezte a védelmét a migrációval szemben. Jelezte: az afrikai kontinensnek is szembe kell néznie a migráció és terrorizmus problémájával, és szükséges az országok együttműködése a világ biztonságosabbá tétele és a terrorizmus visszaszorítása érdekében.
A két miniszter szólt a biztonsági együttműködés lehetőségéről is, Szijjártó Péter ennek kapcsán egy kérdésre válaszolva elmondta: több mint száz tiszt és tiszthelyettes végzett az 1980-as években magyarországi katonai iskolákban, ez jó alap az együttműködés kiterjesztése. Mint mondta, tulajdonképpen az Európai Unió és Angola együttműködésében gondolkodnak, és úgy vélik, az EU-nak "honorálnia kell" azon az afrikai országok teljesítményét, amelyek hozzájárulnak a kontinensről induló migrációs nyomás csökkentéséhez.
Ezért amennyiben Angola stabilitásához, határainak védelméhez szükség van segítségre, úgy Magyarország a szószólója lesz az EU-ban annak, hogy ezt a segítséget kapja meg - mondta a magyar diplomácia vezetője.
Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.
(MTI)