A magyar kormány szorosan figyelemmel követi az Ukrajnában nemrég elrendelt katonai mozgósítás menetét Kárpátalján, és a helyi magyarság képviselőivel közösen ügyel arra, hogy a magyarok összlakosságon belüli arányánál nagyobb mértékű behívására ne kerüljön sor – mondta Szijjártó Péter Ungváron.

A külgazdasági és külügyminiszter, aki egynapos hivatalos látogatásra érkezett Kárpátaljára, Ungváron megbeszélést folytatott a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) vezetőivel, amelyen áttekintették a kárpátaljai magyarság helyzetét, megvitatták a napokban kezdődött katonai mozgósítás magyarokat érintő kérdéseit, a tervezett ukrajnai területi-közigazgatási reform nemzetiségi vonatkozásait és a magyar anyanyelvű oktatás problémáit.

A találkozót követően a miniszter Vaszil Huballal, Kárpátalja megye kormányzójával és Volodimir Csubirkóval, a megyei tanács (közgyűlés) elnökével tárgyalt. A megbeszélés után Szijjártó Péter megállapodást írt alá Volodimir Csubirkóval az EU Keleti Partnerség programjának keretében Kárpátaljának nyújtott 155 millió forintnyi magyar kormánytámogatás harmadik szakaszáról. A miniszter egy másik megállapodást is aláírt az Ungvári Nemzeti Egyetemen Volodimir Szlivka rektorral arról, hogy a magyar kormány hatmillió forint támogatásban részesíti a felsőoktatási intézmény magyar karát és az Ungvári Hungarológiai Intézetet.

Kép letöltése

Az ungvári magyar főkonzulátuson tartott sajtótájékoztatóján Szijjártó Péter elmondta: a magyar kormány kiemelt jelentőséget tulajdonít a Kárpátaljával folytatott együttműködésnek, a helyi magyar közösség folyamatos támogatásának és erősítésének. Hozzátette, örömöt jelent számára, hogy mind a kárpátaljai vezetők, mind a jelen lévő Brenzovics László KMKSZ-elnök, az ukrán parlament képviselője arról tájékoztatta: Kárpátalján harmonikus a magyar nemzeti közösség együttélése a többségi nemzet tagjaival.

Az ukrán válságról szólva kiemelte: "az Ukrajnában folyó fegyveres konfliktusnak csak vesztesei vannak, ezért minden nemzetközi fórumon a minszki megállapodások végrehajtására szólítunk fel". Hangsúlyozta, Magyarország erős és stabil Ukrajnában érdekelt, és ehhez minden segítséget megad, hiszen ez egybevág a kárpátaljai magyarság érdekeivel. Magyarország Ukrajna barátja, ezért fontos számára, hogy megnyugtatóan rendeződjenek a kényes kérdések, mint például a kárpátaljai magyarok kisebbségi jogainak a biztosítása az új nyelvtörvény kidolgozása során, a lakosság nemzetiségi összetételének figyelembe vétele a területi-közigazgatási reform során.

Szijjártó Péter külön hangsúlyozta: "a magyar kormány szoros figyelemmel követi az Ukrajnában nemrég elrendelt katonai mozgósítás menetét Kárpátalján, és a helyi magyarság képviselővel közösen ügyel arra, hogy a magyarok összlakosságon belüli arányuknál nagyobb mértékű behívására ne kerülhessen sor".

Kép letöltése

A Keleti Partnerség program folytatásáról aláírt megállapodással kapcsolatban a tárcavezető elmondta: a magyar kormány összesen 200 millió forinttal támogatja kárpátaljai magyar oktatási, kulturális és egyházi intézmények felújítását és fejlesztését. Közölte, megállapodott Kárpátalja megye vezetőivel a Nagyhodos-Nagypalád határátkelőhely megnyitásáról, a Beregsurány-Asztély átkelő bővítéséről, a szatmárcsekei Tisza-híd építésének elkezdéséről. Hozzátette, a Magyar Államvasutak készen áll arra, hogy részt vegyen a normál nyomtávú vasúti pálya helyreállításában a magyar határ és Munkács között, s a magyar Exim Bank azonnal aláírja a hitelnyújtási megállapodást az ukrán féllel a Beregszászt elkerülő út finanszírozását illetően, ha ehhez megkapja az ukrán állam garanciáját.

A külgazdasági és külügyminiszter azt is közölte, Magyarország január 1-től felújította a reverz üzemmódú gázszállítást Ukrajnába napi 2,5 millió köbméter mennyiségben.Szijjártó Péter kárpátaljai látogatása Beregszászon folytatódik, ahol felkeresi a magyar főiskolát, találkozik a történelmi egyházak vezetőivel, a város polgármesterével és a járás vezetőivel.

(MTI)