Szijjártó Péter megnyitotta a magyar főkonzulátust az oroszországi Kazanyban. A külgazdasági és külügyminiszter az eseményt követően úgy nyilatkozott: Magyarország érdeke, hogy Oroszországgal pragmatikus, eredményes, egymás és a nemzetközi jog tiszteletén alapuló együttműködést folytasson.
A tárcavezető az MTI-nek telefonon elmondta: Magyarországnak az is érdeke, hogy az ukrajnai válságot mielőbb békésen rendezzék, és azáltal, hogy mindenki maradéktalanul betartja a minszki megállapodásban foglaltakat, Európa keleti és nyugati fele között újra hatékony együttműködés jöjjön létre.
Szijjártó Péter kifejtette: az elmúlt időszakban az Európai Unió által bevezetett szankciók és az Oroszország által válaszként bevezetett korlátozó intézkedések rendkívül súlyosan érintették az európai gazdaságokat, így Magyarországot is. Az oroszországi export 15 százalékkal csökkent tavaly, vagyis 510 millió dollár értékű exportot elveszített Magyarország, ami érzékeny veszteség a magyar külkereskedelem számára - emlékeztetett.
Az Oroszországi Föderációhoz tartozó Tatárföld fővárosában tett látogatása alkalmával a miniszter részt vett a magyar-orosz gazdasági vegyes bizottság ülésén, és több megállapodást is kötöttek. Mint a miniszter mondta, ezek célja, hogy a szankciók és az embargós intézkedések által nem érintett területeken úgy dinamizálják az együttműködést, hogy a tavalyi veszteséget valamilyen módon ellensúlyozzák.
Szijjártó Péter közölte: hat megállapodást kötöttek. Az első az energetikát érinti, hiszen az energiabiztonság Közép-Európában a legfontosabb kérdés, és ebben a tekintetben Oroszország nagyon jelentős szerepet tölt be - magyarázta. Elmondta: megindultak a tárgyalások arról, hogy Oroszország a tavalyinál több gázt tároljon idén Magyarországon, míg tavaly 700 millió köbmétert tárolt a Gazprom magyar gáztározókban, ez a mennyiség idén 1,5-3 milliárd köbméter között lehet.
Folynak a tárgyalások a hosszú távú gázvásárlási megállapodás év végi lejártát követő helyzetről - közölte. Felidézte: Vlagyimir Putyin orosz elnök (februári) budapesti látogatásakor politikai megállapodás született, hogy az eddig fel nem használt gázmennyiséget nem kell kifizetnie Magyarországnak, hanem az elkövetkező években felhasználhatja, és a felhasználáskor érvényes árat kell megfizetni. E megállapodás szakmai egyeztetése folyik jelenleg. Az orosz kormány bejelentette, hogy kedvezően viszonyul ahhoz a nyugat-balkáni és közép-európai országok közötti együttműködéshez, amelynek első ülését kedden tartották Budapesten - mondta.
Szijjártó Péter megjegyezte: Moszkva támogatja, hogy a Mol növelje kutatási és kitermelési kapacitásait Oroszországban.
Közölte: megállapodtak abban is, hogy az orosz hatóságok április 20-án megkezdik 22 magyar húsipari vállalat hatósági auditját, így ha a szankciós és az embargós intézkedéseket megszüntetik, akkor ezek a cégek azonnali exportlehetőséghez jutnak.
Arról is megegyeztek, hogy az orosz kormány együttműködik Magyarországgal abban, hogy a Richter gyógyszeripari cég ne veszítsen további piacot Oroszországban - mondta.
A tárcavezető beszélt arról is, hogy miután a szakmai döntések jelentős része megszületett, már csak a politikai döntés van hátra, hogy a 2018-as labdarúgó világbajnokság előkészítésekor a kalinyingrádi stadion építésében magyar vállalatok is komoly szerephez jussanak.
Mint mondta, abban is megállapodtak, hogy az Eximbank moszkvai képviseletet nyit, hogy segítse a magyar kis- és közepes vállalkozások érvényesülését az orosz piacon, emellett 289 millió dolláros hitelkeretet nyitnak magyar cégek támogatására.
Szijjártó Péter közölte, aláírták a Tatár Köztársaság és Magyarország közötti gazdasági együttműködési megállapodást, amely az első olyan regionális egyezmény, amelyet azt követően kötöttek, hogy Putyin budapesti látogatásakor megegyeztek: regionális gazdasági együttműködést alakítanak ki oroszországi régiók és Magyarország között. A Tatár Köztársaság az egyik legdinamikusabban fejlődő oroszországi térség, ezért is nyílt itt magyar főkonzulátus - magyarázta.
Közölte: közvetlen légi járatot indítanak Budapest és Kazany között, ezt magyar oldalról a Wizzair üzemelteti.
Mivel Magyarország és a Tatár Köztársaság ipari teljesítményében is fontos szerepet tölt be az autóipar, de utóbbi esetében a beszállítói ipar még kevésbé fejlett, magyar autóipari beszállítók itteni piaci terjeszkedését a tatár kormány támogatja - mondta.
Végül Szijjártó Péter beszámolt arról is, hogy mivel Budapesten 2017-ben rendeznek vizes vb-t, Kazanyban pedig idén, minden szervezési tapasztalatot átad a város.
A Kazanyban készült interjú a Sajtószobából tölthető le full HD felbontásban.
(MTI)