Íjgyártó István, kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár nyitóbeszédet mondott az ENSZ Gazdasági és Szociális Tanács Fejlődési Tudományos és Technológia Bizottságának (UNCTAD) 2016. január 11-én, Budapesten megrendezett konferenciáján. A digitális transzformáció napjainkban olyan innovációs megoldásoknak ad teret, amelyek nem csupán az ipari technológiákat forradalmasítják, hanem közreműködésükkel érdemi válaszok adhatók korunk globális kihívásaira, a szegénység és a jövedelemkülönbségek mérséklésére – emelte ki az államtitkár.
A tudománydiplomácia hatékony eszköz a Külgazdasági és Külügyminisztérium általános feladatainak támogatásához, a külkapcsolatok megerősítéséhez – hangsúlyozta. A közel százfős konferencia megnyitóján Íjgyártó István kiemelte, hogy Magyarország 2015-ben több világszintű tudomány és technológiai eseményt rendezett, többek között a 15. ITU Telecom World konferenciát, vagy 7. World Science Forum-ot. Ezek eredményeként a hazai szakmai közösség aktívan bekapcsolódhat a legmagasabb szintű nemzetközi tudomány- és innováció-politikai párbeszédbe.
Íjgyártó István beszédében felhívta a figyelmet, hogy az UNCTAD konferencia fókuszában álló digitális forradalom nem elsősorban az újabb és újabb informatikai megoldásokról szól. A Földön több mint egymilliárd ember él mélyszegénységben, helyzetük javítása egyértelmű prioritást kell, hogy jelentsen a globális szintű döntéshozásban. Segítséget a digitális fejlődés és a fenntartható urbanizáció jelenthet, platformot pedig olyan tudománydiplomáciai események adnak, amelyek összekapcsolják a kevésbé fejlett országokat az innovatív megoldásokat nyújtó vállalatokkal - mondta az államtitkár.
Az államtitkár szavai szerint a keleti és a déli nyitás stratégiája mentén Magyarország külkapcsolatai folyamatosan élénkülnek a digitális fejlődés kapujában álló afrikai, közel-keleti, illetve latin-amerikai országokkal. 2015-ben ennek szellemében rendezték meg Budapesten a 2. Latin-Amerika Fórumot és a 2. Budapest Afrika Fórumot is.
Az UNCTAD konferencia tematikájában két prioritást határoztak meg: okos városok és infrastruktúra valamint előrejelzések a digitális fejlődésben. Ezen kívül megvizsgálták a tavalyi Információs Társadalom Világtalálkozó (WSIS) eredményességével kapcsolatos visszajelzéseket. A konferencián közel ötven ország képviselői vettek részt.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)