2016. november 30-án, Pekingben tartották meg az első munkacsoport-üléseket az infrastruktúra, mezőgazdaság, pénzügy, valamint kultúra-oktatás-turisztika szekciókban az „Egy övezet, egy út” kezdeményezés keretében.
A munkacsoportok megbeszélését külügyminiszteri találkozó előzte meg, melynek keretében Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kínai partnerével, Vang Jivel tárgyalt.
A kultúra-oktatás-turisztika munkacsoportot Íjgyártó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára vezette, tagjai a Külgazdasági és Külügyminisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Magyar Turisztikai Ügynökség delegáltjai voltak. Az ülés társelnöke kínai részről Chen Fafen, a Kulturális Minisztérium főigazgató-helyettese volt.
A munkacsoporti ülésen a feleknek lehetőségük nyílt beazonosítani azokat az együttműködési területeket, amelyeket rövid- és középtávon a legeredményesebben valósíthatnak meg a kultúra, az oktatás és a turizmus területén. Kiemelt figyelem övezte mindkét fél részéről kulturális szakmai egyesületek kapcsolatainak ösztönzését csakúgy, mint irodalmi művek fordítását, kiadói együttműködések továbbvitelét. A 2017-es Kodály emlékévre is tekintettel a kínai partner kedvezően reagált a világhírű magyar zeneszerző, zenetudós munkásságának, az általa kialakított egyedülálló módszer népszerűsítésére irányuló konkrét magyar kezdeményezésekre.
Magyarország - az európai országok közül elsőként - 2015 júniusában írt alá kormányközi egyetértési nyilatkozatot az „Egy övezet, egy út” kezdeményezésben való együttműködésről Kínával. A projekt céljai a kereskedelem és a befektetések ösztönzése, az Európa és Ázsia közötti infrastrukturális összeköttetések fejlesztése és a kulturális csere fokozása.
Bár Kína 2015 óta több országgal kötött hasonló megállapodást, a magyar partnerekkel megtartott munkacsoporti ülés volt az első bilaterális egyeztetés az „Egy övezet, egy út” kezdeményezés keretén belül.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)