2016. június 22-24. között Íjgyártó István kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár képviselte Magyarországot a 7. ASEM (Asia-Europe Meeting) találkozón a dél-koreai Gwangjuban. A hivatalos látogatás alkalmával az államtitkár aláírta a magyar-koreai kulturális együttműködési szándéknyilatkozatot.
A „Kultúra és kreatív ipar” téma köré szervezett találkozón Íjgyártó István államtitkár Balog Zoltán emberi erőforrások miniszter megbízásából vett részt, és szólalt fel a Plenáris Ülésen és egy kerekasztal beszélgetésen, melyek a kreatív ipar kapcsolódási pontjait vizsgálták a technológiával és hagyományos kulturális örökséggel.
Az államtitkár a Plenáris Ülésen bemutatta Magyarország kreatív iparágakkal kapcsolatos tapasztalatait és törekvéseit. Kiemelte, hogy hazánkban a kreatívipari ágazat teljesítménye majdnem ötször gyorsabban nő, mint a gazdaság egésze, továbbá Budapest és a közép-magyarországi régió az Európai Unió 8. legfontosabb kreatívipari központja a European Cluster Panorama értékelésében.
A legdinamikusabban növekvő kreatívipari terület Magyarországon jelenleg a design, vagyis a tervezőgrafika, a designfókuszú szoftverfejlesztés, illetve a termék- és divattervezés ágazatok. A Magyar Kormány nemcsak piaci tényezőként tekint hangsúlyosan a kreatívipar területeire, hanem maga is igyekszik ösztönzően beavatkozni a folyamatba – hangsúlyozta az államtitkár.
A kulturális miniszterek találkozója alkalmából Íjgyártó István Kim Jongdeok kulturális, sport és turisztikai miniszterrel aláírta a magyar-koreai kulturális együttműködési szándéknyilatkozatot. A megállapodás keretében kiemelt figyelmet kap a művészeti ágak közül a zene, valamint a kulturális örökség megőrzése, továbbá a múzeumok közötti és a kiadói-irodalmi együttműködés megerősítése.
A jelenleg 53 tagból álló ASEM együttműködés politikai, gazdasági és kulturális területekre tagozódik, mely utóbbi keretein belül rendezik meg a kulturális miniszterek találkozóját. Az ASEM fórumot 1996-ban Bangkokban hozták létre 26 résztvevővel az Európai Unió tagjai és ázsiai partnereik együttműködésük magasabb szintre emelésének szándékával, és kapcsolataik intézményesítése érdekében. A kezdeményezéshez Magyarország 2004-ben csatlakozott.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)