Közép-Kelet-Európa öröksége komoly hatással van a jelenlegi európai kulturális életre – hangsúlyozta Íjgyártó István, kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár július 21-én a Kelet vs. Nyugat orientáció – avagy merre tovább, Közép-Európa?! című panelbeszélgetésen Tusnádfürdőn.
Az erdélyi Magyar Ifjúsági Tanács és a Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány 2016. július 19. és 24. között szervezi meg a 27. Bálványosi Nyári Szabadegyetemet és Diáktábort Tusnádfürdőn Itthon voltunk, vagyunk, leszünk Európában! mottóval.
Íjgyártó István a csütörtök délutáni panelbeszélgetésen kifejtette, hogy míg politikai és gazdasági tekintetben végre kellett hajtani Közép-Kelet-Európa integrációját a Nyugattal, addig kulturális értelemben ez a térség szerves része maradt Európának. Kiemelte, hogy a kelet és nyugat közötti választás visszatérő értelmiségi dilemma a régióban. Csak erős közép-európai identitás létrejötte teszi lehetővé, hogy a nyugati betagozódás mellett nyitottak maradjunk a kelet értékeire is.
A Dobos Gábor, Fidesz Frakció Külügyi Kabinet titkára által vezetett beszélgetésen Íjgyártó István államtitkár partnerei voltak Borbély Zsolt Attila az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács alelnöke, Antal Lóránt a MIÉRT elnöke, Miriam Lexmann a szlovákiai Nemzetközi Republikánus Intézet brüsszeli irodavezetője, továbbá Faragó Csaba a YEPP alelnöke.
Az idei Tusványos mottója három nagy témacsoport köré épül: az európai, keresztény identitás jelene és jövője, Közép-Kelet-Európa helye és szerepének felértékelődése, valamint az Európai Unió jelene és jövője, az együttműködés tartalmi és formai szempontjai és a Brexit nyomán kialakuló új helyzet.
Ezek mellett a Tusványoson már klasszikusnak számító kérdések is terítékre kerülnek, több előadás témája lesz idén is az aktuális nemzetpolitikai helyzetkép, a gazdasági kilátások és együttműködések, a Kárpát-medencei és európai önrendelkezési problémák, az oktatás és a kulturális élet kérdései, valamint demográfiai, környezetvédelmi témák is.
(KKM)