2016. október 20-án megnyílt A magyar festészet aranykora (1836–1936) című kiállítás a krakkói Nemzeti Múzeumban, majd ünnepi fogadással emlékeztek az 1956-os forradalom- és szabadságharc 60. évfordulójára.
A tárlatot Csepreghy Nándor miniszterhelyettes nyitotta meg. Az eseményen a Külgazdasági és Külügyminisztérium képviseletében Íjgyártó István kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár és Hammerstein Judit helyettes államtitkár vett részt.
Íjgyártó István államtitkár az 1956-os Emlékbizottság támogatásával megrendezett ünnepi fogadáson hangsúlyozta, hogy ’56-ban olyan emberek fogtak fegyvert Magyarországon, akik soha nem készültek erre. Hazaszeretetük szólította őket, mentek és megtették, amit megkövetelt tőlük a történelem: harcoltak Magyarország szabadságáért.
Az államtitkár tolmácsolta a magyarok köszönetét, háláját a krakkóiak felé. „Köszönettel tartozunk – folytatta -, annak a sok ezer krakkói egyetemistának és lakosnak, akik részt vettek a Krakkói Egyetemisták Forradalmi Bizottsága által szervezett néma tüntetésen, adományokat gyűjtöttek, vért adtak harcoló magyar testvéreiknek.”
A KOGART nagyszabású tárlata, melyhez hasonló 15 éve volt utoljára látható Krakkóban, a Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galériával együttműködésben jött létre. A kiállítás közel 100 évet ölel fel: az autonóm magyar festészet megszületésétől a 19-20. század fordulójának kulturális pezsgésén át a két világháború között jellemző higgadtabb időszakot mutatja be. A mintegy 90 festményt tartalmazó válogatásba olyan nagynevű festők művei kerültek, mint id. Markó Károly, Székely Bertalan, Munkácsy Mihály, Gulácsy Lajos, Rippl-Rónai József vagy Vaszary János.
A tárlat a Lengyelországi Magyar Kulturális Évad keretében valósult meg és 2016. október 21. és 2017. január 22. között látogatható.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)