2017. április 10-én „Keletről…” címmel nyílt festmény és kalligráfia kiállítás a Pesti Vigadóban. A tárlatot Íjgyártó István, a KKM kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára nyitotta meg.
Íjgyártó István beszédében kiemelte, hogy a magyar-kínai kulturális kapcsolatok szilárd alapokon nyugszanak és dinamikusan fejlődnek. Rámutatott, hogy a magyar ember mindig afféle őshazaként tekintett Ázsia távoli vidékeire, és a két nép a 17-18. századtól a magyar és kínai utazók és tudósok felfedező útjainak köszönhetően közelebb kerülhetett egymáshoz.
Az államtitkár méltatta a két nemzet gyümölcsöző jelenkori együttműködését is, melynek legfontosabb keretét a magyar külpolitika „Keleti Nyitás” programja, valamint a kínai „Egy övezet, egy út” kezdeményezés adja. A politikai és gazdasági kapcsolatok elmélyítése mellett mindkét ország kiemelt figyelmet fordít a kétoldalú oktatási, kulturális, tudományos és turisztikai kapcsolatok fejlesztésére is.
A Kínai Nemzeti Művészeti Akadémia és a Magyar Művészeti Akadémia közös kiállításának célja, hogy megismertesse a kortárs és a hagyományos ősi pecsétművészetet, valamint olyan kalligráfiákat is, amelyek több mint háromezer évvel ezelőtti jóslócsontokra vésett írásjegyeket tartalmaznak. A tárlaton kilenc művész alkotásai láthatók: vízfestmények, kalligráfiák és pecsétek. Igazi különlegesség, hogy bemutattak egy 18 méteres ún. hosszútekercset is, amelyen Tian Liming, a kortárs kínai festészet vezető alakja és másik 16 művész közös alkotása látható.
A „Keletről…” című kiállítás folytatásaként április 11-én „Érintkezések…” címmel tudományos és művészeti konferenciát tartottak kínai és magyar szakértők, illetve művészeti intézményi vezetők részvételével. A programsorozat kiemelt kulturális diplomáciai eredménye, hogy a két akadémia együttműködési megállapodást írt alá, mely több közös kulturális program megrendezését helyezi kilátásba.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)