Szeptember 27. a Turizmus Világnapja, mely alkalomból a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ ünnepélyes konferenciát rendezett a szakma hazai vezető képviselőinek és állami döntéshozóinak részvételével. A konferencián a turizmusdiplomácia megújult rendszeréről Íjgyártó István, a KKM kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára tartott előadást.

Íjgyártó István elmondta, hogy a külügyi tárcának korábban is volt szerepe a turizmusban - például a konzuli eljárások vagy a vízumkiadások terén -, de az új kihívások miatt át kellett alakítani az állami irányítást, így a hagyományos területek, a kulturális és a gazdaságdiplomácia mellett a turizmusdiplomácia is megjelent a KKM feladatai között. A minisztérium ezen a téren együttműködik más állami szervezetekkel, elsősorban a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium irányítása alatt működő Magyar Turisztikai Ügynökséggel. A KKM-re háruló új a feladatok ellátásában fontos szerepet tölt be a világszerte 120 országban jelen lévő külképviseleti hálózat és a magyar kulturális intézetek csaknem 100 éves intézményrendszere is - tette hozzá.

Az államtitkár közölte, hogy 2018 tavaszán Budapesten tartják a V4-államok turisztikai vezetőinek tanácskozását, valamint szintén a magyar főváros ad otthont jövőre az UNWTO, az ENSZ Turisztikai Világszervezetének központi Turizmus Világnap rendezvényének.

Somogyi Zoltán, az UNWTO főtitkárhelyettese a konferencián elmondta, hogy az első fél év adatai alapján világszerte az idei lehet a legjobb év a gazdasági-pénzügyi válság óta a turizmus számára, de az ágazat globálisan már 1995 óta folyamatosan nagyobb mértékben nő a gazdaság átlagánál.

Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója elmondta, hogy szeptember 27-én zárult le a 2030-ig szóló turizmusfejlesztési keretstratégia társadalmi vitája, a dokumentumot hamarosan a kormány tárgyalhatja. A tervek szerint a turizmusból származó éves bevételek - Ausztriához hasonlóan - a GDP 16 százalékára emelkedhetnek, az ágazat ennek érdekében csaknem 800 milliárd forint fejlesztési forrásra számíthat.

A konferencián adták át az idei Budapest turizmusáért díjat, melyet a Sziget Fesztiválnak ítélt a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ. A díjjal a magyar turisztikai élet azon szereplőjét jutalmazzák, aki segíti Budapest márkaépítését, és nemzetközi szinten is erősíti a magyar főváros vonzerejét.

(MTI/Külgazdasági és Külügyminisztérium)