Nemzetközi tudományos konferenciával és gálaesttel emlékeztek hétfőn a 230 évvel ezelőtt elhunyt Benyovszky Móricra a budapesti Országos Széchényi Könyvtárban, ahol kiállítást is rendeznek a felfedezőhöz kapcsolódó dokumentumokból.
A Benyovszky Móric emlékének ápolására alakult emlékbizottság fővédnöke Szőcs Géza miniszterelnöki kormánybiztos, védnöke Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár és Íjgyártó István kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár, elnöke G. Németh György.
Benyovszky Móric (1741- 1786) az egyik leghíresebb magyar világutazó, hajós és katona, az indiai-óceáni szigetvilág első európai uralkodója. Az Európa-szerte ismert – Szlovákiában, Oroszországban és Lengyelországban is csodált életművet hátrahagyó – Benyovszky Móric mai szóhasználattal világfinak számított. A több hadszínteret és a szibériai fogságot is megjárt felfedező kétszázötven emberével 1774 februárjában szállt partra Madagaszkáron. Jelentősen hozzájárult a sziget belső területeinek megismeréséhez, utat épített, mocsarakat csapolt le. A malgasokat megtanította írni-olvasni és annyira megnyerte őket, hogy 1776-ban (Benyovszky állítása szerint) királlyá választották.
Íjgyártó István a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára köszöntőjében kifejtette, hogy Benyovszky korát messze megelőzve hitt a szabadság ösztönző erejében, a népek, nemzetek közötti együttműködés és kereskedelem előnyeiben. Hangsúlyozta, hogy a felfedező élete és működése azon közös történelmi értékeink egyike, ami összekötő kapocsként, pozitív identitásformáló tényezőként működik országaink között.
Az államtitkár felhívta továbbá a figyelmet hazánk és Madagaszkár jelenkori kapcsolódási pontjaira. „Együttműködünk az ENSZ keretében és a frankofónia nemzetközi szervezetében is, ahol Magyarország megfigyelői státusszal rendelkezik. Madagaszkár nyitott arra, hogy a gazdasági együttműködésre koncentráló kormányközi együttműködést alakítsunk ki, ami kiterjedhet az oktatás, napenergia hasznosítás, autóbuszgyártás, turizmus területére.”
A szeptember 26-i megemlékezéseken részt vettek azoknak az országoknak a nagykövetei, amelyek egykor Benyovszky Móric tevékenységében meghatározó szerepet játszottak. Jelen voltak Benyovszky Móric az Egyesült Államokban és Magyarországon élő leszármazottai is.
A Pesti Vigadóban a nap zárásaként gálaestet rendeztek a világutazóra emlékezve. A programban irodalmi előadásokat tartottak Jókai Mór Benyovszkyról szóló műveiből, valamint szlovák és lengyel szemelvények mellett először mutattak be részleteket Benyovszky, a szabadság szerelmese című musicalből, amelynek szerzői Nagy Tibor, Bradányi Iván és Pozsgay Zsolt. A musicalt a Pesti Magyar Színház viszi színre, a teljes bemutatót 2017-ben tervezik.
Az Országos Széchényi Könyvtár Benyovszky Móric emlékére készített kiállítása 2016. december 15-ig látogatható.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium / MTI)