Íjgyártó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára a négynapos World Science Forumot záró beszédében kiemelte, hogy a tanácskozás eredményeként megszületett nyilatkozat tovább erősíti a magyar tudományos munka szerepét a világban.

A WSF a globális tudománypolitika egyik legjelentősebb eseményévé vált, így Budapest a tudománydiplomácia egyik globális központja lett.

Kép letöltéseA WSF a globális tudománypolitika egyik legjelentősebb eseményévé vált, így Budapest a tudománydiplomácia egyik globális központja lett Fotó: KKM

Íjgyártó István kiemelte, hogy a társadalom, a politikusok és a döntéshozók szembesülve a fenntartható fejlődéssel és a klímaváltozással összefüggő globális társadalmi kihívásokkal, egyre nagyobb figyelmet fordítanak a tudományos kutatások eredményeire. A World Science Forum ezekre a kérdésekre is ráirányította a figyelmet.

Az államtitkár hangsúlyozta, a konferencia arra is példát mutatott, miként lehet megújítani a tudománypolitikai kommunikációt, hogy a kutatások legújabb eredményei közérthetővé váljanak a társadalom és politikusok számára. A hazai szakpolitikai törekvésekkel összhangban aláhúzta, hogy a szakmai kommunikációnak kiemelkedő szerepe van a fiatal, természettudományos és műszaki területen tevékenykedő kutatók utánpótlását biztosító oktatási, képzési és mobilitási formák világszínvonalú kialakításában is.

Reményét fejezte ki, hogy az idei decemberi párizsi klímacsúcs is hasznosítani fogja a budapesti rendezvény utolsó napján elfogadott nyilatkozat meghatározó elemeit. Ebben a World Science Forum résztvevői felkérik a nemzetközi tudományos társadalmat, hogy támogassák azokat a globális és nemzeti kezdeményezéseket, melyek a 2015 utáni fenntartható fejlődési akcióterv feladataira, a klímacélok megvalósítására, a katasztrófaveszély csökkentésére és a tudományos tanácsadás kérdéskörére igyekeznek választ adni.

Íjgyártó István a World Science Forum lezárásaként képletesen átadta a stafétát Sumaya bint El Hassan hercegnőnek, a jordán Királyi Tudományos Társaság elnökének, a 2017-es WSF megrendezését vállaló Jordánia képviselőjének. Az államtitkár méltatta a Jordán Hásimita Királyság pozitív szerepvállalását a kényes közel-keleti helyzet stabilizálásában és hangoztatta, hogy a két ország fejlődő politikai, gazdasági és nem utolsó sorban  tudományos, oktatási és kulturális kapcsolatai nagymértékben építenek az újonnan megerősített kétoldalú egyezményekre.

Idén hetedik alkalommal tartottak Word Science Forumot, melyet a Magyar Tudományos Akadémia rendezett meg az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetével (UNESCO), a Nemzetközi Tudományos Tanáccsal (ICSU), az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testületével (EASAC), a Tudományok Világakadémiájával (TWAS), valamint az Amerikai Tudomány Fejlődéséért Társasággal (AAAS) közösen.

A négy nap alatt a fórumon a világ 108 országából több mint 800 tudós, politikus, döntéshozó, valamint az ipari és a civil szektor képviselői vettek részt. A kétévente megtartott rendezvény a világ egyetlen olyan tudományos fóruma, amelyen a tudomány képviselői intézményes keretek között, összetett szempontrendszer szerint folytathatnak párbeszédet a társadalommal és a döntéshozókkal.

A hat plenáris és kilenc tematikus szekcióülésen 70 előadás hangzott el, amelyek az agykutatás, a lézerfizika és géntechnológia legújabb eredményei mellett a katasztrófa kockázat csökkentése, a globális egészségügyi politika, és a megújuló energia terén a globális fenntarthatóság társadalmi kihívásaira is megoldási lehetőséget kínálnak.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)