A magyar és a fehérorosz gazdasági együttműködés perspektivikus piacot jelent mindkét ország számára - mondta Íjgyártó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára, a magyar-fehérorosz gazdasági együttműködési kormányközi bizottság magyar társelnöke csütörtökön a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) rendezvényén.
A magyar-fehérorosz gazdasági együttműködési kormányközi bizottság pénteki üléséhez kapcsolódó üzletembertalálkozón a KKM államtitkára hangsúlyozta, a gazdasági kapcsolatok lehetőségeinek kiaknázásához meg kell találni az együttműködések szintjeit, a nagyprojektek megvalósítása mellett ebben fontos szerepet tölt be a kis és középvállalkozások közötti kapcsolatépítés.
Íjgyártó István kiemelte, az együttműködést segíti, hogy közvetlen légi összeköttetés van Budapest-Minszk között, és a kkv-k számára kiszámítható támogatási rendszereket hoznak létre a gazdasági kapcsolat erősítésére.
Aleh Kravcsenko fehérorosz külügyminiszter-helyettes, a magyar-fehérorosz gazdasági együttműködési kormányközi bizottság fehérorosz társelnöke elmondta, hogy országukban megteszik a termelési, befektetési együttműködéseket segítő intézkedéseket. Egyebek közt jogi tájékoztatási központot hoztak létre, ahol a magyar üzletemberek is információt kaphatnak a helyi szabályozásról, továbbá liberalizálják gazdaságukat, befektetési zónát alakítanak ki és képzett a munkaerővel rendelkeznek. Szerinte Fehéroroszország ideális hely az eurázsiai piacralépéshez is.
Fasimon Sándor, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) alelnöke kifejtette, a magyar-fehérorosz gazdasági kapcsolatok stabilak, a két ország kamarai együttműködése révén jelene és jövője van a két ország közötti kapcsolatok erősítésének.
Szergej Nabesko, a Fehérorosz Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke rámutatott arra, hogy a kamarai együttműködés segíti a hatékony kapcsolatépítést. Felidézte, hogy az idén áprilisban Budapest napokat tartottak Minszkben, emellett delegációcseréken segítik az ágazati, illetve a regionális együttműködéseket.
(MTI)