Idén Magyarország az egyik kiemelt vendége Kína legrangosabb művészeti fesztiváljának, a Sanghaji Nemzetközi Művészeti Fesztiválnak. Az 1999 óta évente megrendezett művészeti seregszemlén 2016. november 6-12. között Magyar Kulturális Hétre kerül sor az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával.

A Művészetek Palotája szervezésében megvalósuló programsorozat keretében bemutatják A kékszakállú herceg vára és A csodálatos mandarin c. Bartók műveket, fellép a Muzsikás Együttes, Baráti Kristóf, Várdai István, Balog József és Roby Lakatos.

A Magyar Kulturális Hetet november 6-án, vasárnap Íjgyártó István a KKM kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára, illetve Wu Xiaoming, a Sanghaji Kulturális Hivatal igazgatója közösen nyitotta meg.

Kép letöltéseÍjgyártó István államtitkár köszöntőt mond Fotó:Magyarország Főkonzulátusa, Sanghaj

Íjgyártó István köszöntőjében nagyra értékelte, hogy ilyen vendégszeretettel és érdeklődéssel fogadják Magyarországot, a magyar kultúrát Sanghajban. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a kultúra távoli országok között is összekötő szerepet játszhat, és lehetőséget nyújt újabb közös kapcsolódási pontok megtalálására. Az államtitkár a sanghaji látogatás alkalmával szakmai egyeztetést folytatott a Sanghaji Népi Kormány főtitkár-helyettesével, Zong Ming-gel.

A Kulturális Hét keretében a gazdag magyar zenei hagyományokat az új, modern irányzatokkal ötvöző programnak lehet részese a kínai publikum. Az eseménysorozat nyitóprogramja A kékszakállú herceg vára című opera, Káel Csaba rendezésében, Bretz Gábor és Szántó Andrea közreműködésével, valamint A csodálatos mandarin című balett Vincze Balázs koreográfiájával, a Pécsi Balett előadásában. Mindkét produkciót a Nemzeti Filharmonikus Zenekar kíséri, vezényel Kovács János.

Kép letöltéseRészlet - Bartók Béla A kékszakállú herceg vára Fotó: Magyarország Főkonzulátusa, Sanghaj

A további koncerteken fellép a Muzsikás Együttes, amely műsorában nem csupán az autentikus magyar népzenéből, hanem a néptáncból is ízelítőt ad. Kiváló fiatal magyar szólisták, Baráti Kristóf, Várdai István és Balog József szintén népzenei gyökerekből táplálkozó, ismert műveket szólaltatnak meg magyar, vagy Magyarországhoz köthető zeneszerzők alkotásaiból. Roby Lakatos, hegedűvirtuóz programja a magyar, illetve roma népzenéből, ezek kapcsolódásából eredeztethető, amelyben a cigányzene, a jazz és a világzene elemei ötvöződnek. A zenei programokon túl „Magyar Rapszódia” címmel Liszt Ferenc életművét bemutató kiállítás, valamint egy Bartókról szóló kiállítás is helyet kapott a programban.

(KKM/Müpa Kommunikáció)