Íjgyártó István, a KKM kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára 2017. március 6-8. között Szudán fővárosába, Kartúmba látogatott a Magyar Pont felavatása alkalmából. Hivatalos útja során kétoldalú tárgyalásokat folyatott szudáni kormányzati partnerekkel, továbbá megnyitotta az Eltűnő Núbia c. fotókiállítást.
A Kartúmi Egyetem falai között berendezett Magyar Információs Pont és Könyvsarok szolgáltatásait használva az érdeklődők egy adatbázison keresztül információt kaphatnak Magyarországról, illetve könyvek széles skálájából válogathatnak a magyar irodalom, történelem, politikai és társadalmi rendszer, gasztronómia és a természeti kincsek témaköreiben.
Íjgyártó István a megnyitón kifejtette: a Magyar Pont tevékenységének célja, hogy felkeltse az érdeklődést a szudáni lakosság, kiemelten a diákok, tudósok, üzletemberek, potenciális turisták körében hazánk iránt, illetve tájékoztatást nyújtson Magyarországról, a magyar nyelvről és kultúráról, a magyarországi ösztöndíj lehetőségekről. Az államtitkár reményét fejezte ki, hogy a Magyar Pont a tájékoztatási és művelődési célján túl idővel a Magyarország iránt érdeklődők találkozási helyévé válik.
Íjgyártó István hangsúlyozta, hogy a két kormány közötti párbeszéd az elmúlt időszakban megélénkült, és a kapcsolatok újraépítésére számos területen nyílik jó lehetőség. Ezek egyike az oktatás és a hallgatói mobilitás, melyet a magyar Kormány anyagi támogatással is segít: a Kormány döntött arról, hogy a külföldi hallgatók magyarországi tanulmányait lehetővé tevő Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramot Szudánra is kiterjeszti. Ennek keretében évi húsz szudáni ösztöndíjas hallgató érkezhet hazánkba.
A látogatás során Íjgyártó István megnyitotta az Eltűnő Núbia c. fotókiállítást a Szudáni-Magyar Kereskedőházban. Lantai-Csont Gergely, a National Geographic Traveler által is díjazott magyar fotóművész 2013 őszén indult el egy négyhónapos, 11 afrikai országon átívelő felfedező útra. A Szudánban készült képeken feltűnnek az ország gazdag kulturális emlékei, így a domborművekkel díszített ókori templomok, a „fekete fáraók" piramisai, vagy a núbiaiak páratlanul színes kultúrája. A látogatók a fotókon keresztül bepillantást nyerhetnek a magyar származástudatú magyarábok életébe is.
A kulturális programokon túl Íjgyártó István kétoldalú megbeszéléseket folyatott szudáni kormányzati partnerekkel. Az államtitkárt fogadta Sommya Abu Kashwa felsőoktatási és tudományos kutatási miniszter, Al-Tayeb Hassan Badawi kulturális miniszter és Kamal Eldeen Ismail Saeed külügyi államtitkár. Íjgyártó István bemutatta partnereinek a déli nyitás politikáját és érvényesülését a kulturális diplomáciánkban. A szudáni fél fogadókészségét jelzi, hogy folyamatban van a két ország közötti felsőoktatási- és tudományos kutatási együttműködési megállapodás, illetve a kulturális együttműködésről szóló megállapodás egyeztetése. A találkozókon a felek konkrét együttműködési projektek megvalósításáról is egyeztettek.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)