„Az ötlettől a megvalósításig” mottóval rendezett konferenciát 2016. november 22-23-án a Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, a Vállalkozók Országos Szövetsége és az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége. A megnyitón Íjgyártó István kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár mondott köszöntőt a Külgazdasági és Külügyminisztérium képviseletében.

A konferencia célja az innovációs törekvések segítése, a gazdaság további élénkítése, a hatékonyság és a munkahelyek számának növelése. Az eseményt rendező szakmai szervezetek a nemzetközi együttműködés élénkítése nyomán a hazai vállalkozások esélyeinek, lehetőségeinek bővülését várják.

Íjgyártó István államtitkár beszédében kiemelte, hogy 2014-ben a külügyi tárca portfóliójának bővülése a külgazdaság mellett a kulturális és tudománydiplomácia területére is kiterjedt, beleértve az oktatás nemzetköziesítésének elősegítését. Az integrált szervezeti struktúrának köszönhetően a diplomácia speciális eszközrendszerével segíti a közvetlen átcsatolást a kormányzati, önkormányzati, akadémiai és üzleti szféra között, igyekszik helyben feltérképezni a versenyelőnyöket, nemzetközi viszonylatba helyezni a létező hazai kapacitásokat.

Kép letöltéseÍjgyártó István államtitkár köszöntője Fotó: Szabó Balázs, Mérnök Újság

Üdvözlendő, és egyben elkerülhetetlen is – folytatta az államtitkár –, hogy a magyar vállalkozói és mérnöktársadalom is minél aktívabban bekapcsolódjon a rohamléptekben bővülő globális folyamatokba; és részese legyen a már trenddé váló, világszinten ható változásoknak. Ennek megfelelően a Külgazdasági és Külügyminisztérium egyik kiemelt feladata, hogy a külgazdasági és a tudományos attasé hálózatán keresztül e trendeket a helyszínen kövesse nyomon, és rendszeres tájékoztatást adjon az itthoni és külföldi érintetteknek, segítse a kapcsolatfelvételüket.

Az államtitkár hangsúlyozta továbbá, hogy az uniós szint mellett egyre növekvő jelentőséggel bírnak a szűkebb régión belüli együttműködések. Közép-Kelet Európa a térség országainak összefogásával egységes innovációs központként jelenhet meg a régiók versenyében, példaként említve a Visegrádi országok tavaly létrehozott innovációs munkacsoportját.

Az országosan meghirdetett Nemzetközi Innovációs Konferencia, Kiállítás és Ötletbörzére meghívást kaptak az innovációs ötletgazdák és befektetők, a kockázati alapok kezelői, tervező- és szakértő mérnökök, önkormányzati szakemberek, polgármesterek és képviselők, az innováció iránt érdeklődő vállalkozások, a nagykövetségek szakdiplomatái annak érdekében, hogy lehetőséget kapjanak a személyes kapcsolatok felvételére, bővítésére és a szakmai együttműködés lehetőségeinek felmérésére.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)