Íjgyártó István kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár és Bertel Haarder dán kulturális és egyházügyi miniszter 2016. november 25-én közösen felavatták Povl Bang-Jensen mellszobrát az egykori dán diplomata végső nyughelyén, Koppenhágában.

Íjgyártó István beszédében kiemelte, hogy a dán diplomata és ENSZ-tisztviselő Povl Bang-Jensen személyében, tettében és tragikus sorsában egymásra találhat a dán és a magyar nemzet. Hangsúlyozta, hogy Povl Bang-Jensen emlékezetét a magyarok nemzeti egységben ápolják. Magyarország külügyminisztériumának központi épületében a híres magyar diplomaták mellett egyetlen külföldi számára állítottak szobrot – ez nem más, mint a tragikus sorsú dán diplomata, Povl Bang-Jensen. Az államtitkár örömét fejezte ki, hogy immár szülőhazájában, Koppenhágában is szobor őrzi emlékét, emlékeztetve egyúttal a dán és a magyar nép barátságára, az európai kis népek sorsközösségére.

Kép letöltéseÍjgyártó István államtitkár beszéde a szoboravatón Fotó: Magyarország Nagykövetsége, Koppenhága

A szoboravató ünnepségen részt vett az alkotó, Tóbiás Klára szobrászművész családja, a Bang-Jensen család képviselői, Bo Lidegaard, a Bang-Jensen-örökség dán kutatója és Nagy András, a téma magyar történész szakértője. A szobor megvalósítását az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 60. évfordulójának megünneplésére létrehívott Emlékbizottság anyagi támogatása tette lehetővé.

Povl Bang-Jensen (1909-1959) nemzetközi jogászként végzett, tanulmányainak folytatására 1938-ban az Egyesült Államokba utazott és Dánia német lerohanása miatt a háború végéig ott is maradt. 1948-ig hazájának érdekeit a washingtoni követségen képviselte, majd ezek után helyezték át az Egyesült Nemzetek szolgálatába. Az 1956-os magyar forradalmat vizsgáló ENSZ különleges bizottságot 1957 januárjában állították föl, melynek helyettes titkára Bang-Jensen volt.

A Bizottság jelentése nagy részben 111, a forradalom bukása után az emigrációt választó magyar tanú vallomásán alapult. A helyettes titkár többek között a tanúk anonimitásának védelme miatt került konfliktusba a feletteseivel, akik a nagyhatalmi szándékoknak megfelelően a magyar ügy minél hamarabbi lezárásában voltak érdekeltek. Povl Bang-Jensent állásából elbocsátották, majd 1959. november 26-án holtan találták egy New York-i parkban. Halálának körülményei máig tisztázatlanok.

A dán diplomata 1992 márciusában Magyarországon posztumusz elnöki kitüntetésben részesült, és ezzel hivatalosan is az 1956. évi forradalom és szabadságharc dán hőse lett.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)