Soha nem volt ilyen szinergizmus és kristálytiszta stratégia a külügyben Magyarországon, mint most - hangsúlyozta Szabó László külgazdasági és külügyminiszter-helyettes az Eximbank által rendezett szakmai konferencián hétfőn Budapesten. Hozzátette, hogy a diplomáciában a nemzetgazdasági érdekek szolgálata első számú prioritást kap.

Szabó László megnyitó beszédében kifejtette: a kormány azt szeretné elérni, hogy minden diplomáciai állomáshelyen legyen legalább egy külgazdasági szakember, a fontosabb missziókban pedig akár kettő-három is. Így a klasszikus diplomácia mellett jelen lesz a gazdasági, továbbá a kultúrdiplomácia is, és ez az integrált rendszer várhatóan jövő év január-februárra áll fel.

Kép letöltéseFotó: Kovács Márton/KKM

A keleti nyitásról szólva elmondta, hogy ezt a stratégiát az összes nagy gazdaság alkalmazza, például Németország is nagymértékben növelte a térségbe irányuló exportját. Mindez azért fontos, mert a világgazdaság növekedésének túlnyomó része, Ázsiából, Dél-Amerikából, Afrikából fog származni a következő időszakban. Ugyanakkor Magyarország számára továbbra is meghatározó az Európai unió. Az ország exportjának majdnem 80 százaléka irányul az unióba, és továbbra is szeretnénk növelni az oda irányuló az exportot - fejtette ki.

Nátrán Roland, az Eximbank vezérigazgatója előadásában rendkívül pozitív fejleménynek nevezte, hogy az utóbbi 5-6 évben a magyar kivitel volumene jelentősen meghaladja az importét, és a pozitív külkereskedelmi egyenleg tartóssá vált. Az Eximbank exportélénkítési hitelprogramjáról szólva elmondta, hogy 2012-ben 150 millió forintos keretösszeggel és 7 banki partnerrel indult a program, mára pedig már 21 hitelintézet csatlakozott hozzá, és 1 milliárdra nőtt a program keretösszege. Hozzátette, hogy a keret felülről nyitott, vagyis csak az exportőrök igényei szabják meg,  pénzügyi akadályai nincsenek a további bővülésnek.

Kép letöltéseFotó: Kovács Márton/KKM

Elmondta azt is, hogy nemcsak a keretösszeg és a résztvevők száma nőtt, hanem az elérhető konstrukciók köre is bővült. Az idei év újdonságai között említette az exportcélú lízingfinanszírozást és a hitelfedezeti garanciaprogramot. Hozzátette, hogy a lízingfinanszírozási programhoz már 9 hitelintézet csatlakozott, és a program keretösszege megközelíti a 200 millió eurót. Az Eximbank célja, hogy a teljes exporttevékenységet lefedje finanszírozási és garanciatermékekkel - hangsúlyozta a vezérigazgató. Hozzáfűzte, hogy az Eximbank a hiteleinek 73 százalékát kereskedelmi bankokon keresztül helyezi ki, vagyis nem kiszorítani, hanem bevonni szeretné a hitelintézeteket az exportfinanszírozásba.

(MTI/KKM)