A keleti és déli nyitásban a többi európai ország is érdekelt, Magyarország jó úton jár - mondta Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára az MTI-nek hétfőn Katowicében, ahol a lengyelországi városban zajló 7. Európai Gazdasági Kongresszuson képviseli Magyarországot.
Szabó László a kongresszus első napján délelőtt részt vett a 300 milliárd az új Európának - Nagyméretű beruházási programok az Európai Unióban című plenáris ülésen, amelynek témája a tavaly decemberben elfogadott, Juncker-csomagnak nevezett uniós beruházási terv volt. Délután pedig felszólalt a Globális gazdaság kihívásai - Új piacok és új irányok című panelbeszélgetésen.
Az államtitkár beszámolója szerint a plenáris ülés résztvevői egyetértettek abban, hogy dinamizálni kell az európai piacot. Fontosnak nevezte, hogy a források felhasználásáról ne politikai alapokon döntsenek, hanem a projektek minősége alapján. "Ezek a projektek egyrészt európai érdekeket képviseljenek, másrészt a magánszektort meg tudják mozgatni" - mutatott rá.
Kiemelte annak a fontosságát, hogy a közép-európai országok fejlesztésére szánt kohéziós alapokat az uniós országok a Juncker-csomagtól elkülönítve kezeljék, ne csökkentsék az onnan származó forrásokat.
Az államtitkár elmondta: a felszólaló európai politikusok valamennyien hangsúlyozták a közös energiapolitika jelentőségét. Rámutatott: nem magyar, hanem európai probléma, hogy alternatív megoldást találjanak a Déli Áramlat tavaly felmondott tervére.
A panelbeszélgetésről beszámolva Szabó László elmondta: nyilvánvaló, hogy a keleti és a déli nyitásban a többi európai ország is érdekelt. Ez bizonyíték arra, hogy jó úton járunk – jegyezte meg. Rámutatott: Németország exportjának 42, az Egyesült Királyságénak pedig 52 százaléka az Európai Unión kívülre megy, Magyarország kivitelének viszont csak a negyede kerül az unión kívülre.
A lengyel partnerekkel folytatott tárgyalásokról elmondta: vannak olyan afrikai országok, ahol Magyarországnak nincs külképviselete, de gazdasági sikerességünk miatt a lengyelek szívesen együttműködnének velünk.
Az államtitkár a kongresszus során megbeszélést folytatott Wang Chao kínai külügyminiszter-helyettessel is, továbbá tárgyalt Tanzánia agrárminiszterével, Stephen Masatu Wasirával egy magyar agrártudományos munkacsoport tanzániai látogatásáról.
A 7. Európai Gazdasági Kongresszus keddig tart a sziléziai vajdaság központjában, Katowicében. A rendezvény fő témái az uniós beruházások, az energiapolitika, a regionális politika, valamint az afrikai és a távol-keleti országokkal való gazdasági együttműködés. A rendezvényen hatezer vendég vesz részt mintegy száz panelbeszélgetésen és előadáson.
A vendégek között Jyrki Katainen, az Európai Bizottság elnökhelyettese, Markku Markkula, az Európai Régiók Bizottsága elnöke, Elzbieta Bienkowska belső piacért felelős biztos, valamint európai országok miniszterei, globális és közép-európai nagy cégek képviselői vannak jelen. Magyarországot Szabó László mellett Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára, valamint Cséfalvay Zoltán, Magyarország OECD-nagykövete képviseli.
(MTI)