A műanyag fröccsöntéssel és galvanizálással foglalkozó székesfehérvári GalvanPlastik Kft. forgóeszköz finanszírozási szerződést kötött a Magyar Export-Import Bank (Exim) Zrt.-vel, így annak ötszázadik ügyfele lett.
A sajtótájékoztatón Dr. Szabó László külgazdasági és külügyminiszter-helyettes elmondta, hogy a kormányzat egyik kiemelt célja, hogy Magyarország - helyzetbe hozva a hazai kis- és középvállalkozásokat, a magas hozzáadott értéket növelve - a térség egyik legexportképesebb országává váljon.
Szabó László külgazdasági és külügyminiszter-helyettes szerint a családi tulajdonú cégcsoport a jó példa arra, hogy a magyar cégeknek is érdemes - akár hitel felvételével - vállalkozni, emellett exportban gondolkodni. Utalt a minisztérium és az Exim közösen elindított Exportra fel! című rendezvénysorozatára, ahol olyan sikeres vállalkozásokat akarnak bemutatni, mint a GalvanPlastik.
Úgy vélte, az export nagy lehetőség a nemzetgazdaság növelésére, továbbá új munkahelyek létrehozására. Jelezte, hogy jelenleg a magyar export túlnyomó része a multinacionális integrátor cégeknek köszönhető, de a magyar tulajdonú kkv-k megerősödésével reális lehetőség az exportképes magyar nagyvállalatok térnyerése. A miniszterhelyettes elmondta, hogy ezt a célt szolgálja a külügyi és külgazdasági tárca és háttérintézményeinek átszervezése is, amelyben fontos szerep jut az exportot és befektetéseket támogató intézményeknek, az Eximbanknak, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt-nek, és a Nemzeti Befektetési Ügynökségnek.
Nátrán Roland, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tulajdonosi felügyelete alatt működő Exim vezérigazgatója mérföldkőnek nevezte az ötszáz hitelkihelyezést, amelyet az elmúlt két évben valósítottak meg. Mint mondta, a GalvanPlastik Kft.-nek nyújtott beszállítói hitel jó példa arra, hogy az Exim tudatos termékfejlesztési és értékesítési munkája, dinamikus bővülése hatékonyan támogatja a hazai exportképes kkv-k fejlődését.
Nátrán Roland kiemelte, hogy az Exim két évvel ezelőtti, 180 milliárd forintos mérlegfőöszege 650 milliárdra nőtt, amely a biztosítói állománnyal együtt 850-900 milliárd forintos eszközállományt jelent. Megjegyezte, hogy Magyarországon mintegy 2000-2200 olyan magyar tulajdonú kkv működik, amelynek export árbevétele meghaladja összes árbevétele 20 százalékát. Ezek majdnem negyedét finanszírozzák valamilyen formában - jelezte. A vezérigazgató elmondta: a magyar kormány egyik jelentős gazdaságpolitikai célját, miszerint az exportképes hazai kkv-k száma 10-12 ezerre bővüljön, olyan termékekkel tudják elősegíteni, mint amilyet a GalvanPlastik Kft.-nek biztosítottak.
Palásti Károly, a GalvanPlastik Kft. ügyvezetője ismertette, hogy a galvánüzem kilenc évvel ezelőtt 10 millió forintos árbevételt produkált, ma pedig Közép-Európa egyik legkorszerűbb üzeme. Az elmúlt években mintegy egymilliárd forintot fordítottak fejlesztésre, így közepes méretű autóipari beszállítók lettek. Hangsúlyozta, hogy nem elégednek meg a jelenlegi helyzetükkel, hanem további fejlesztéseket és egy újabb galvanizáló sor telepítését tűzték ki célul, mert a piac részéről óriási igény mutatkozik galvanizált műanyag termékekre. Ezzel a kft. több mint 50 százalékkal tudja növelni termelését, és közel 30 új munkahelyet hoz létre - mondta.
A GalvanPlastik Kft. egy családi tulajdonban lévő cégcsoporthoz tartozó, több mint 20 éve működő vállalat. Kezdetekben a cég csak kereskedelemmel foglalkozott, 2004-ben kezdte meg a műanyagfelület-kezelést, galvanizálást. 2005-ben a galvanizálás mellé új tevékenységként megkezdődött a műanyag alkatrészek fröccsöntése is. A társaság jelenleg 120-130 főt foglalkoztat.
A galvánüzemben gyártott termékek felhasználási területe főként az autóipar, de galvanizálnak műanyag alkatrészeket a bútor-, szaniteripar és az elektronikai ipar számára is. Beszállítói a Rolls-Roycenak, a Mercedesnek, az Audinak, a Suzukinak és a Samsungnak.
Az Exim a GalvanPlastik Kft. galvanizált alkatrészek közvetett exportjának finanszírozásához 1,5 millió euró összegű, 4 éves, CIRR alapú (az OECD által havonta meghatározott kereskedelmi referencia kamat), közvetlen beszállítói hitelt nyújtott, amelynek folyósítása november 12-én megtörtént.
(MTI/KKM)