Dr. Szabó László külgazdasági és külügyminiszter-helyettes meghívására 2017. március 26. és 31. között Magyarországra látogatott Bary Emmanuel Rafatrolaza nemzetközi együttműködésért és fejlesztésért felelős madagaszkári külügyminiszter-helyettes.
Megbeszélésük elsődlegesen a kétoldalú kapcsolatok új alapokra helyezésére irányult Madagaszkárral, amely egyike volt azon fejlődő államoknak, ahol a ’70-es években magyar busz összeszerelő üzem létesült fejlesztési támogatás keretében. Madagaszkár jelenleg is érdeklődik magyar fejlesztésű autóbuszok beszerzése iránt tömegközlekedésének fejlesztése céljából.
Szabó László és Bary Emmanuel Rafatrolaza további lehetséges együttműködési szektorokként jelölte meg a vízügy, vízgazdálkodás, a mezőgazdaság, a vadgazdálkodás, az energetika, az infrastrukturális fejlesztések, az oktatás és a turisztika területeit. Madagaszkár elsősorban az ivóvízellátás és -tisztítás korszerűsítése és a megújuló energiák, különösen a napenergia hasznosítására irányuló magyar innovatív technológia átvételében érdekelt, ezért a delegáció az említett szektorok magyarországi képviselőivel is találkozott.
Madagaszkár örömmel venné, ha a ’70-es, ’80-as évekhez hasonlóan, Magyarország a közeljövőben is kész lenne madagaszkári ösztöndíjas hallgatók fogadására a Stipendium Hungaricum program keretében, ami nagyban hozzájárulhatna a szakemberhiány enyhítéséhez a szigetországban. Szabó László miniszterhelyettes hangsúlyozta, hogy az ösztöndíjprogramba való madagaszkári bekapcsolódás előfeltétele a kétoldalú oktatási együttműködés kidolgozása és megkötése, amelyet a magyar fél támogat.
A madagaszkári delegáció az Országgyűlésben találkozott az IPU Magyar-Szub-Szaharai Baráti Tagozatának elnökével és alelnökével. Rafatrolaza miniszterhelyettes előadást tartott a Külügyi és Külgazdasági Intézetben "Diplomácia a gazdaságfejlesztés szolgálatában, Madagaszkár tapasztalatai" címmel, a gazdaságdiplomáciának a nemzetközi fejlesztés és együttműködés eszközeként való megközelítésére fókuszálva.
Emellett a madagaszkári miniszterhelyettes megbeszélést folytatott az MKIK, az EXIM és az MNKH vezetőségével, továbbá látogatást tett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamaránál és néhány hazai felsőoktatási intézményben is, így a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen és a gödöllői Szent István Egyetemen, ahol jelenleg is folytat tanulmányokat madagaszkári hallgató. A delegáció tiszteletére fogadást adott a gróf Benyovszky Móric XVIII. századi felfedező emlékét ápoló Magyar-Madagaszkári Baráti Társaság.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)