Egyre intenzívebbek a magyar-grúz gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok, az együttműködésből hamarosan sikeres projektek lesznek - erről Szabó László államtitkár beszélt a Magyar-Grúz Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság harmadik ülését követő sajtótájékoztatón.
Hangsúlyozta, hogy a közép-ázsiai térség és így Grúzia is fontos szerepet játszik a kínai gazdasági nyitást, és a kínai-európai gazdasági kapcsolatok ösztönzését szolgáló programban. Nem csupán a szárazföldi utak, vasutak fogják összekötni Ázsiát és Európát Grúzián keresztül, hanem az energiafolyosók is, a földgáz eljutása a közép-ázsiai gázmezőkről Európába fontos Magyarországnak, ahogy az is, hogy diverzifikálni lehessen az energiaforrásokat - mondta az államtitkár.
Hozzátette: a két ország kapcsolatai hagyományosan is jók, a politikai kapcsolatok élénkülésével a gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok is egyre intenzívebbek lesznek.
Emlékeztetett: a Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) idén augusztusban megnyitotta irodáját Tbilisziben, és számos kölcsönösen előnyös projekt körvonalazódik.
Szavai szerint a kétnapos találkozón érintett témák megtárgyalása jó irányt vetít előre. Mint mondta, már a kínai Selyem út programról rendezett két héttel korábbi konferencián Tbilisziben konkrét projektekkel keresték meg a grúz felek. Jó látni, hogy a magyar technológiát és szakértelmet el tudjuk juttatni Grúziába - fogalmazott, hozzátéve, hogy Grúzia jó környezetet teremtett a befektetéseknek. Reményét fejezte ki, hogy a két kereskedelmi kamara közötti együttműködésből, és az MNKH közreműködésével hamarosan sikeres projektek lesznek.
Tájékoztatása szerint miniszteri szinten tárgyaltak konkrét mezőgazdasági fejlesztésekről, a grúz a világ egyik legjobb minőségű talaja, fejlett bor- és zöldségkultúrával rendelkeznek, Magyarország pedig a technológiai tudást és tapasztalatot tud adni a lehetőségek kiaknázásához.
Kitért arra, hogy a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramot kiterjesztették Grúziára, tavaly 22, idén már több mint 50 grúz diák tanul Magyarországon. A kulturális együttműködést is kiemelkedőnek nevezte, a magyar kulturális tárca megállapodást kötött a programok növeléséről. A két országot heti két közvetlen légi járat köti össze - mondta, s reményét fejezte ki, hogy a járatokat hamarosan sűrítik.
Genadi Arveladze, a bizottság társelnöke, Grúzia gazdasági és fenntartható fejlődésért felelős miniszter-helyettese arról számolt be, hogy a harmadik ülésszakon minden fontos területet érintettek, foglalkoztak informatikai, telekommunikációs befektetésekkel, tárgyaltak turisztikai, pénzügyi, és bankszektort érintő, illetve mezőgazdasági és energetikai kérdésekről. Véleménye szerint a létrejött megállapodások a következő időszakban meg fognak valósulni. A grúz kormány elkötelezett a kapcsolatok fejlesztésében, és az együttműködés folytatásában - jelentette ki.
Jelezte, hogy Grúzia euro-atlanti integrációjának folyamatában a magyar kormánytól komoly támogatást kapnak. Elkötelezettek a szabadkereskedelmi egyezményből következő reformok mellett - mondta.
(MTI / Külgazdasági és Külügyminisztérium)