A cégek külpiacra lépésének ösztönzése, támogatása, a hazai beszállítói kapacitások fejlesztése érdekében indult el az „Exportra fel!” fórumsorozat, amely csütörtökön Debrecen érkezett. Az eseményen az érdeklődő vállalkozások vezetői megismerhették a külpiacra lépést segítő szervezetek működését, szolgáltatásait és információkat kaphattak exporttevékenységük elindításához, támogatásához.

Magyarországon az export GDP-hez mért aránya nagyságrendileg 90-95%-ot tesz ki. Az export meghatározó részét ugyanakkor külföldi vállalatok bonyolítják, mindössze 15-20%-ra tehető a magyar tulajdonú kis- és közepes vállalkozások aránya. A Magyar Kormány hosszú távú célja ezért, hogy az exportképes vállalkozások száma a jelenlegi két-három ezerről tízezer fölé növekedjen, ezzel pedig hozzájáruljanak a foglalkoztatás növeléséhez, a gazdaság megerősítéséhez.

Ezen célok mentén valósul meg a Külgazdasági és Külügyminisztérium és az EXIM közös szervezésében, a Magyar Nemzeti Kereskedőház, a Nemzeti Befektetési Ügynökség, valamint települési önkormányzatok együttműködésével az „Exportra fel!“ fórumsorozat. A tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy a hazai kkv-szektor külpiacra lépését számos tényező, többek között a külgazdasági szaktudás, az üzletfejlesztési ismeretek, a kapcsolatok és a finanszírozás hiánya nehezíti.

Kép letöltéseFotó: Miskolczi János

A konferenciát Dr. Papp László, Debrecen polgármestere nyitotta meg, aki beszédében kiemelte: „Debrecen aktív szerepre törekszik a gazdaságfejlesztés területén az elkövetkező időszakban. Kiemelt cél, hogy támogassuk valamennyi exportképes debreceni vállalkozást. A 2020-ig tartó időszak gazdaságfejlesztési programjai reményeink szerint exportösztönző és gazdaságélénkítő hatással lesznek a debreceni vállalkozásokra.”

A polgármester köszöntőjét követően Dr. Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese ismertette az állami exportösztönzés eszközeit. Előadásában kiemelte: „Komoly igény van a magyar minőségi termékekre és technológiára a világpiacon. A kormány célja, hogy növelje a kkv-k arányát a hazai exportban, ezért bátorítjuk a vállalkozásokat, hogy vegyék igénybe a külgazdasági ösztönző rendszer eszközeit.”

Az EXIM képviseletében Szőcs Gábor ügyfélkapcsolati igazgató mutatta be az exportfinanszírozási lehetőségeket. Az EXIM a magyar kkv-k számára a lehető legszélesebb, minden igényre kiterjedő, kedvezményes finanszírozási palettát alakított ki. A szolgáltatások igénybevételének megkönnyítése érdekében összesen kilenc nagyvárosban nyit képviseleti irodát. A kkv-k számára nyújtott finanszírozási lehetőségek kiterjesztésében az EXIM továbbra is számít a kereskedelmi bankok hatékony együttműködésére.

A finanszírozáson túl Apró Adrienn, a Magyar Nemzeti Kereskedőház főosztályvezetőjének előadásában az MNKH szolgáltatásait, eredményeit, valamint Kokas Tamás, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) főosztályvezető-helyettesének prezentációjából a HIPA által nyújtott tevékenységeket ismerhették meg az érdeklődők. Az előadásokat követően szakmai kerekasztal beszélgetésre került sor a külpiacra lépés gyakorlati tapasztalatairól.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)