Október 30-31-én Tbilisziben rendezték meg a Magyar-Georgiai Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság második ülését. A magyar delegációt Szabó László külgazdasági és külügyminiszter-helyettes vezette, grúz partnere Mikheil Janelidze gazdasági és fenntartható fejlődési miniszterhelyettes volt.

A felek megvitatták a magyar-georgiai kétoldalú együttműködés lehetőségeit, többek között az energetika, a közlekedés, az infrastruktúra, az ipar, a környezetvédelem, a vízgazdálkodás és a mezőgazdaság területén.

Szabó László az ülést megelőzően kétoldalú megbeszéléseket folytatott Giorgi Kvirikashvili miniszterelnök-helyettessel, gazdasági és fenntartható fejlődési miniszterrel, valamint Tamar Beruchashvili külügyminiszter-helyettessel. A magyar miniszterhelyettes hangsúlyozta, hogy minden feltétel adott a kereskedelmi kapcsolatok élénkítéséhez, és külön kiemelte, hogy a Magyar Export-Import Bank Zrt. (Eximbank) és a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. (MEHIB) nyitott a Georgiába irányuló magyar exportügyletek finanszírozására és biztosítására. A georgiai partnerek megerősítették, hogy szívesen vennék a magyar vállalkozások erőteljesebb megjelenését, és ennek érdekében folyamatos tájékoztatást fognak nyújtani a georgiai tenderekről.

A Kormányközi Bizottság ülését követően együttműködési megállapodások aláírására került sor a magyar Nemzeti Akkreditációs Testület és a Georgiai Akkreditációs Testület között, a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal és a Georgiai Nemzeti Mérésügyi Hivatal között, valamint a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság és a Georgiai Technikai és Építésügyi Ellenőrző Hivatal között. Továbbá megegyezés született a 2014-2017 közötti időszakra vonatkozó Közös Cselekvési Programról is, amely a Nemzetgazdasági Minisztérium és a georgiai Gazdasági és Fenntartható Fejlődési Minisztérium együttműködésével valósul meg a kétoldalú turizmus fellendítése céljával tapasztalatcserék és szakmai együttműködés révén.

A Kormányközi Bizottság második ülése újabb mérföldkő a magyar-georgiai kapcsolatokban, amelynek további fejlődéséhez az új megállapodások is hozzájárulnak. Georgia, amely 2013-ban a dél-kaukázusi térség országai közül a második legfontosabb partnerünk volt, a kiemelt fontosságú országok közé tartozik a magyar kormány Keleti nyitás politikájában. Kétoldalú áruforgalmunk 2009-től folyamatos bővülést mutat, értéke 2013-ban 53,8 millió dollárt ért el, amelynek 99%-a magyar kivitel volt.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)