Kazahsztán a legfontosabb közép-ázsiai állam Magyarország számára, a két ország adottságaiból eredően pedig a mezőgazdaság kiemelkedő jelentőségű szektor - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) parlamenti államtitkára Budapesten, a kazah-magyar mezőgazdasági befektetési alapról szóló megállapodás aláírásakor.

Szabó László az Eximbank, a KazAgro National Management Holding JSC és az ADM Capital közötti megegyezés megkötésekor hozzátette: bízik abban, hogy a mezőgazdasági alap lendületet ad a két ország közötti gazdasági kapcsolatoknak. Megjegyezte: nem lepődne meg, ha 2-3 éven belül megtöbbszöröződne a jelenlegi külkereskedelmi forgalom.

Kép letöltéseFotó: Kovács Márton/KKM

Rámutatott: számos területen, a termelésben, feldolgozásban, szállításban, logisztikában vannak fejlesztési lehetőségek. Kiemelte, hogy a két ország nem versenytársa egymásnak, mert sok olyan terület van, ahol egymás tapasztalatait, tudását, termékeit ki tudják egészíteni.

A sajtótájékoztatón kiadott közlemény szerint a befektetési alap induló mérete 40 millió dollár, amely az Eximbank és a KazAgro részéről 20-20 millió dolláros hozzájárulást jelent.

Nurbakh Rusztemov, Kazahsztán magyarországi nagykövete az eseményen bátorítónak nevezte, hogy az alap 100 millió dollárt tervez bevonni befektetőktől. Hozzátette, hogy reméli, még az idén konkrét eredményeket hoz az együttműködés.

Urbán Zoltán, az Eximbank vezérigazgatója elmondta, hogy új termékkel, a tőkeági finanszírozással bővült a bank eszközrendszere, ennek a kazah-magyar mezőgazdasági alap az első és legfontosabb eleme.

Beszámolt arról, hogy az Eximbank 2015-ben 30 százalékkal növelte hitelportfólióját, és az idén is hasonló ütemű bővülést tervez. Nőtt a kis- és középvállalkozások aránya is, már az ügyfelek 84 százalékát kkv-k teszik ki - ismertette.

Aidarbek Khojanazarov, a KazAgro vezérigazgató-helyettese szerint Kazahsztán az egyik legérdekesebb és legfontosabb ország a mezőgazdasági befektetések szempontjából.

Tájékoztatott arról, hogy az ország 222 millió hektár termőterülettel rendelkezik, ehhez képest nagyon alacsony, mindössze 12,5 milliárd dollárt tett ki a mezőgazdasági termelés. Lehetne tehát növelni a hatékonyságot - mutatott rá.

Felhívta a figyelmet, hogy Kazahsztán Kína, Oroszország és Irán szomszédságában fekszik, ami mintegy 2 milliárdos piacot jelent, ezért nem lehet alábecsülni az országban rejlő gazdasági potenciált.

Kitért arra, hogy a KazAgro széleskörű tapasztalattal és tudással rendelkezik a kazah mezőgazdaságról, 49 ezer ügyfele van,  az ország mezőgazdasági termelőinek 80 százalékával van kapcsolatban.

Anthony Stalker, az ADM Capital egyik alapítója, európai igazgatója cégét bemutatva elmondta: az ADM 2005 óta működik Kelet-Közép Európában, Törökországban és Kazahsztánban, ahol most az egyik legnagyobb független vagyonkezelő cégnek számít.

Feldman Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a magyar élelmiszergazdaságban működő vállalatok szaktudásuknál, tapasztalatuknál fogva  keresettek nemzetközi szinten is. Kiemelte, a további növekedéshez fontos az új elemek megjelenése a vállalkozások támogatásában, megjegyezte ugyanakkor, hogy eddig a tőkefinanszírozás hiánya volt az egyik szűk keresztmetszet.

Kép letöltéseFotó: Kovács Márton/KKM

Az eseményen kiadott közlemény szerint az alap elsősorban a kazah mezőgazdasági szektor cégeibe fektet, termelési, feldolgozási, tárolási és szállítmányozási területen, a tejtermék, gabona, zöldség, gyümölcs, hal és húsipar ágazatában. A közlemény szerint fontos, hogy ezek a cégek képesek évi 15-20 százalékos belső megtérülési ráta elérésére, megfelelő többletforrás és külső tanácsadói tevékenység bevonása mellett.

Az alap befektetői döntéseit és napi működését független alapkezelői státuszban, piaci és kereskedelmi szempontok alapján az ADM Capital végzi - ismertették.

(MTI)