Belgiumban szakemberhiánnyal küzd az infokommunikációs szakma, míg Magyarországon hosszabb távon is sikeres tud lenni ez az ágazat, ezért minden bizonnyal sok kinti vállalat keres majd magyar kapcsolatokat - erről Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára beszélt a brüsszeli magyar nagykövetségen tartott üzleti fórumon csütörtökön.

Az infokommunikációs és távközlési területen tevékenykedő, magyar és belga vállalatok számára első ízben rendezett, és a jövőben rendszeresnek szánt fórumról az államtitkár az MTI-nek elmondta: Magyarországról húsz cég érkezett, a belgák részéről pedig legalább kétszer annyian érdeklődtek a magyar cégek és a befektetési lehetőségek iránt.

Megjegyezte, hogy Belgiumban nagyobb az infokommunikációs szakemberek hiánya, ezért biztosan jelentős számú vállalat keres magyar kapcsolatokat.

A fórumon Szabó László a belga cégek vezetőinek elmondta, hogy Magyarországon lényegesen javultak a makrogazdasági mutatók a világválságot követően. Az ország gazdasága a válság évében az utolsó előtti volt Európában, mára az unió második legdinamikusabban fejlődő államává lépett elő. A munkanélküliség a 2010-es 11,8 százalékról 6,4 százalékra csökkent.

Megemlítette azt is, hogy az infokommunikációs szektor az elektronikai szektorral kiegészítve több mint 20 százalékát adja a magyar exportnak.

Az államtitkár arról is tájékoztatott, a magyar kormány szándéka az, hogy 2020-ra a GDP 1,8 százalékát költse kutatásra és fejlesztésre. A tudásalapú társadalom erősítése érdekében ilyen célú projektek megvalósítására – uniós és hazai forrásokból – több mint 1200 milliárd forint áll rendelkezésre a 2014-2020-as tervezési ciklusban, melynek célszerű és hatékony felhasználását a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal koordinálja.

(MTI)