Idén ünnepeljük Magyarország és a Kínai Népköztársaság közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 65. évfordulóját. Ennek alkalmából kiállítás nyílt a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeumban, amely a kínai művészet meghatározó anyagainak ötezer éves használatát tekinti át.
„A szépség szíve – Ötezer év kínai remekművei” című kiállításon Dr. Szabó László miniszterhelyettes tartott megnyitóbeszédet.
A Keleti Nyitás külpolitikai és külgazdasági stratégia egyik fontos pillére a hosszú távú, kiszámítható együttműködés kiépítése Kínával. A két ország közötti kiváló politikai és gazdasági kapcsolatok mellett egyre nagyobb hangsúlyt kap a kulturális együttműködés is.
Kép letöltéseSzabó László beszédében hangsúlyozta, hogy „ne csak ismerjük, de fontos, hogy meg is értsük a kínai kultúra művészetének sajátos nyelvét, értékvilágát.” Kiemelte: „Amikor a keleti nyitásról beszélünk, sokszor hangsúlyozzuk a gazdasági, kereskedelem, a befektetések fontosságát, ám nem feledkezhetünk meg a nyitás kulturális dimenziójáról sem, mely révén értékeink megosztásával maradandó élményeket nyújthatunk a világnak.”
A tárlat célja úgy megmutatni Kína művészetét, ahogy maguk a kínaiak gondolnak rá. Az Andrássy úti múzeumban látható jáde-, porcelán- és lakktárgyak, festmények mellett nemcsak a kiállított darabok jelképrendszerét, rituális vagy világi használatát és készítéstechnikáját, hanem a művek létrehozásának eszmei hátterét is szeretné megismertetni a látogatókkal a kiállításban olvasható és hallható filozófiai és irodalmi művek segítségével – mondta el a pénteki sajtóvezetésén Fajcsák Györgyi igazgató, a tárlat kurátora.
Kép letöltéseMint emlékeztetett, 1987 óta nem nyílt Magyarországon a kínai művészetet hasonló gazdagsággal áttekintő kiállítás; erre most a kínai–magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 65. évfordulója szolgáltatott alkalmat. A kínai festészet anyaga hagyományosan a papír és a selyem.
A festők elsősorban kézi- és függőtekercsekre alkottak, melyeket tulajdonosaik általában nem kiterítve, hanem hengerekben tartottak, és csak ritkán tekintettek meg.
A 2015. január 4-ig látogatható tárlat kísérőprogramjairól – többek között a Hopp-villa kertjébe hirdetett holdnézésekről – a www.hoppmuseum.hu honlapon tájékozódhatnak az érdeklődők.
(MTI/KKM)