Altusz Kristóf helyettes államtitkár részvétele a vízbiztonsággal kapcsolatos magas szintű panel létrehozását célzó genfi nemzetközi konferencián
Altusz Kristóf helyettes államtitkár 2015. november 16-án a magyar kormány képviseletében részt vett és beszédet mondott a vízzel kapcsolatos konfliktusok megelőzésével és kezelésével foglalkozó magas szintű panel (Global High Level Panel on Water and Peace) felállításának céljával Genfben megrendezett nemzetközi konferencián. A svájci kezdeményezésű, két éves időtartamra létrehozott új nemzetközi fórum célja olyan javaslatok megfogalmazása, melyek erősítik a víz témakörét érintő nemzetközi együttműködést, és a vonatkozó konfliktusos helyzetek megoldását célzó globális intézményrendszert. A fórum munkájában magyar részről Szöllősi-Nagy András, professzor, az MTA doktora, az UNESCO Víztudományi Oktató Intézetének rektora, neves magyar vízügyi szakértő vesz részt.
Utalva a tényre, hogy idei évi globális kockázati jelentésében a Világgazdasági Fórum a vízhiányt jelölte meg, mint korunk legsúlyosabb kihívását, Altusz Kristóf beszédében kiemelte a vízhez való hozzáférés jelentőségét a fenntartható fejlődés és a nemzetközi béke és biztonság megőrzése szempontjából. Hangsúlyozta, hogy a téma nem szűkíthető le nemzeti keretek közé, határokon átnyúló kérdésről, a világ egyes térségei és országai közötti függőségi viszonyok folyamatos erősödéséről van szó. Magyarország mindig is élen járt a vízgazdálkodásban és a vízügyi technológiával kapcsolatos kutatások területén, a magyar kormány pedig elkötelezetten vesz részt a víz témakörében megvalósuló nemzetközi együttműködésben.
A genfi konferencia margóján a helyettes államtitkár megbeszélést folytatott Darja Bavdaž Kuret, a szlovén külügyminisztérium globális együttműködésért felelős államtitkárával, melynek keretében a felek méltatták a magas szintű vízügyi panel felállításának jelentőségét, mint korunk egyik legnagyobb kihívására, a vízbiztonsági kérdésekre választ kereső nívós nemzetközi grémiumot. Emellett a 2015. november 13-ai párizsi terrortámadásokról, ill. azok várható következményeiről, az európai migrációs válság aktualitásairól, és a kétoldalú gazdasági kapcsolatok további élénkítéséről egyeztettek.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)