Közös képet festett Marie-Claude Eisenbeth-Combeau francia és Albert László somogyi képzőművész a tavalyi párizsi terrortámadás áldozatainak emlékére, az alkotást Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára adta át kedden Eric Fourniernak, Franciaország budapesti nagykövetének a somogyi megyeszékhelyen.
A merényletre reagáló, a magyar-francia barátságot kifejező képen a francia zászló színei, A Szabadság vezeti a népet című Delacroix-festményről ismert nőalak profilja, mögötte pedig Albert László művészetére jellemző szabdalt térsíkok láthatók.
Szabó László az eseményen hangsúlyozta: érzése szerint az a szellemiség, amelyet a művészek a francia népnek ajánlottak fel, minden magyar szívéből jön.
Úgy vélte, a franciaországi és a brüsszeli terrortámadásokat nem egy-egy ország, hanem az európaiak, az európai szellemiség ellen követték el, e cselekményekkel szemben küzdeni kell. A magyar kormány mindent megtesz a magyar emberek biztonságáért, Magyarország területének sértetlenségéért, nemzetközi szinten is együttműködik azokkal az országokkal és szervezetekkel, amelyek ugyanezt próbálják elérni - hangsúlyozta az államtitkár.
A francia és a magyar művészéhez hasonló gesztusok felhívják a figyelmet arra, hogy nemcsak a gazdasági kapcsolatos erősítése, hanem a kultúrák megosztása is fontos feladat - tette hozzá Szabó László.
Eric Fournier arról szólt, hogy a terrorcselekmények célja az európai kultúra lerombolása, a közösen készített festmény felajánlása pedig azt üzeni: össze kell fogni, nem szabad félni, szembe kell szállni a terrorizmussal. Ebben a harcban mindenkinek részt kell vennie tehetsége, tudása szerint, valakinek ecsettel, másnak politikával - jegyezte meg.
Neszményi Zsolt Somogy megyei kormánymegbízott szólt arról, hogy a kép átadásának helyszínén, a kormányhivatal épületében galéria működik, lehetőséget adva somogyi művészek bemutatkozására, a kortárs alkotók munkáinak megismerésére. Utalt arra, hogy Albert Lászlónak hétfőn nyílt tárlata az épületben.
Albert László az MTI érdeklődésére azt mondta, hogy a közös kép ötletével Marie-Claude Eisenbeth-Combeau kereste meg. Az alkotást Kaposváron tervezték, készítését Párizsban fejezték be. Megjegyezte, hogy évek óta dolgozik együtt francia festőkkel, akik segítik pályafutását, képeivel több párizsi fesztiválon és kiállításon is szerepelt.
(MTI / KKM)