A magyar-macedón kétoldalú gazdasági kapcsolatokban még vannak tartalékok, a gazdasági együttműködés erősítéséhez adottak a jogi keretek - mondta Pana Petra, a Külgazdasági és Külügyminisztérium külgazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkára szerdán Budapesten, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarában (MKIK) tartott magyar-macedón gazdasági fórumon.

Ismertette, hogy a beruházás-védelmi, illetve a kettős adózás elkerüléséről szóló megállapodást követően 2011-ben a két ország képviselői aláírták a gazdasági együttműködési megállapodást, ez alapján létrejött a magyar-macedón gazdasági vegyesbizottság, amely csütörtökön és pénteken tartja harmadik ülését Budapesten.

Pana Petra elmondta: Macedóniában a gazdasági környezet javul, a kormány kedvezményes adókulcsot vezetett be. Arra biztatta a magyar cégeket, hogy éljenek a vállalatok közötti együttműködés lehetőségeivel, befektetőként is jelenjenek meg a macedón privatizációban.

A helyettes államtitkár felidézte, hogy Magyarország a Nyugat-Balkánon az első kereskedőházat Skopjéban hozta létre 2014 nyarán, amely azóta aktívan részt vesz a kapcsolatok építésében.

Pana Petra ismertette, hogy a kétoldalú kereskedelmi forgalom 2014-ben 247,1 millió eurót tett ki, ez 22,3 százalékos bővülés a megelőző évhez képest. Az idén az első kilenc hónapban 17,3 százalékos bővülés volt a kereskedelmi forgalomban az előző év azonos időszakához képest. Magyarország tőkekihelyezésében a 22. célország Macedónia, eközben macedón adatok alapján Magyarország 2014-ben az 5. legnagyobb tőkebefektető volt az országban.

A helyettes államtitkár beszámolt arról, hogy a magyar-macedón vegyesbizottság csütörtöki szakértői szintű találkozóin áttekintették az üzletfejlesztés, az energetika, a mezőgazdaság, a közlekedés, az építőipar, az infrastruktúra, a környezetvédelem, a vízgazdálkodás, az oktatás, a kultúra, a tudomány, a turizmus  és az egészségipar területén mutatkozó együttműködési lehetőségeket.

Pana Petra kitért arra, hogy az Eximbank, illetve az Mehib kész segíteni a magyar kis- és középvállalkozásokat abban, hogy exportképes termékeiket, szolgáltatásaikat külpiacra vigyék.

Aneta Dimovska, a Macedón Gazdasági Minisztérium államtitkára hangsúlyozta, hogy kormánya stratégiai partnernek tekinti Magyarországot, és támogatja a két ország közötti együttműködést.

A macedón gazdasági államtitkár arra hívta fel az üzletemberek figyelmét, hogy gazdaságuk növekszik, reformokat vezetettek be, a macedón befektetési környezetet nemzetközi jelentések is pozitívan ítélik meg.

Tényiné Stark Mária, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) nemzetközi igazgatója a kamarák közötti együttműködés fontosságát hangsúlyozta, amely a nemcsak az országok között, hanem regionális szinten is megjelenik.

Fényes Gábor, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. exportfejlesztési igazgatója elmondta, a skopjei kereskedőház folyamatosan keresi az együttműködési lehetőségét, és úgy vélte, a macedón kormány infrastruktúra-fejlesztései lehetőséget adnak a magyar vállalatoknak is a részvételre. Jelezte: a magyar Eximbank tárgyalásokat kezdett macedón partnerével 5-10 millió euró hitelkeret nyitásáról a magyar cégek versenyképességének javítása érdekében.

A gazdasági fórumot üzletember találkozó követte, amelyen 14 macedón és 32 magyar cég képviselője vett részt.

(MTI)