A tavalyi év kiváló eredményeire alapozva a KKM célkitűzése továbbra is az exportpiacok bővítése, a magyar vállalatok külpiaci érvényesülésének elősegítése, valamint a magyarországi beruházások további ösztönzése, mondta Dr. Szabó László külgazdasági és külügyminiszter-helyettes a Magyar Külgazdasági Szövetség közgyűlésén.

A miniszterhelyettes megnyitón előadásában hangsúlyozta, hogy bár a tavalyi év nem volt kihívásoktól mentes,  Magyarország az egyik legstabilabb politikai és gazdasági tényezővé vált a régióban. 2015-ben az export és a külkereskedelmi többlet rekord szintet ért el, az utóbbi meghaladva a 8 milliárd eurót és örömteli, hogy nőtt a hozzáadott érték a magyar exportban, amely fontos szerepet játszik a gazdasági növekedés fenntarthatóvá tételében.

Szabó László kiemelte, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium a Magyar Külgazdasági Szövetséggel együtt a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások pozícióinak erősítését, közvetlen és közvetett exportjának elősegítését tartja egyik legfontosabb feladatának és hangsúlyozta, hogy jó döntésnek bizonyult a KKM hangsúlyosabb gazdasági érdekképviselet mentén történő átalakítása.  A kkv-k külpiacokon való sikeres megjelenésében, az új befektetések Magyarországra vonzásában és ezáltal munkahelyek ezreinek létrehozásában jelentős szerepet játszanak a tárca háttérintézményei és külföldi képviseletei.

Kép letöltéseFotó: Kovács Márton / KKM

A Nemzeti Befektetési Ügynökség 2015-ben rekord számú,  67 befektetési projektet tárgyalt végig sikeresen,  mintegy 12 995 új munkahelyet létesítve. A Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. segítségével több ezer magyar vállalkozás jelenhet meg külföldi piacokon, kiállításokon, exportakadémia és start-up programjai pedig további együttműködések kialakításában nyújtanak segítséget. Szabó László kiemelte továbbá, hogy az Eximbank ügyfélkörében már 80% fölé emelkedett a kkv-k részaránya.

A keleti és a déli relációkban való erőteljes nyitás továbbra is fókuszban marad, mondta a  miniszterhelyettes. A magyar export sikerei között említette, hogy Magyarországról érkezett meg az első európai marhahús-szállítmány Kínába,  az afrikai kontinens kapcsán pedig egy magyar innováción alapuló építési technológia és házgyári rendszer exportját emelte ki, amely révén 40 millió euró értékű szállítás valósul meg Botswanába és a Dél-afrikai Köztársaságba.

Kép letöltéseFotó: Kovács Márton / KKM

Hangsúlyozta, hogy a gazdasági növekedés fenntartása érdekében szükséges a tudásalapú, magas hozzáadott értéket képviselő ágazatok fejlesztése, amely területen Magyarország már jó úton jár, példaként említve a járműgyártás mellett az üzleti szolgáltató szektor és az infokommunikációs ágazat megerősödését.

(MTI / KKM)