Már kézzel fogható eredménye van Nigériában a tavaly márciusban meghirdetett déli nyitás politikájának, ennek eredményeként született például két nigériai és két magyar cég között együttműködési megállapodás - mondta Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a szerződések aláírását megelőzően kedden Budapesten.

Hozzátette: Nigéria Afrika növekedési motorja, Magyarország számára kiemelt partner Dél-Afrika mellett, a mostani együttműködések pedig kiváló lehetőségek a magyar cégeknek, hogy technológiával, tudással betörjenek az afrikai piacra.

A Záriai Egyetem és az Agrár-Bioetanol Kft. közreműködésével 1,2 megawatt teljesítményű biogáz üzem épül az egyetem területén, a szoftvergyártó NNG Kft. pedig ezer navigációs szoftvert értékesít partnere, a nigériai informatikai vállalat, a Pajuno Ltd. részére.

Kép letöltéseMár kézzel fogható eredménye van Nigériában a tavaly márciusban meghirdetett déli nyitás politikájának, ennek eredményeként született például két nigériai és két magyar cég között együttműködési megállapodás. Fotó: Kovács Márton/KKM

Molnár István, az Agrár Bioetanol Kft. ügyvezető igazgatója az MTI-nek elmondta: az erőmű csaknem 20 millió euró értékű beruházás keretében épül fel, felhasználva az egyetem által már kiépített infrastrukturális lehetőségeket.

A végtermék villamosáram és kézfertőtlenítő krém, a termelés várhatóan 12-14 hónap múlva indulhat. A megállapodás keretében az egyetem pénzügyi hozzájárulást is vállalt, valamint azt, hogy segítséget nyújt a helyi adottságokhoz történő adaptálódásban és a technológia engedélyeztetésében.

Kép letöltéseNigéria Afrika növekedési motorja, Magyarország számára kiemelt partner Dél-Afrika mellett, a mostani együttműködések pedig kiváló lehetőségek a magyar cégeknek, hogy technológiával, tudással betörjenek az afrikai piacra. Fotó: Kovács Márton/KKM

Az ügyvezető igazgató elmondta, hogy a kft. építette Magyarország egyetlen bioenergia farmját, valamint két biogáz-erőművet és négy erőmű megépítésében segédkezett. Hozzátette: a farm több mint 23 ezer tonna szén-dioxidot takarít meg évente.

A szerződést az ügyvezető igazgató és Ibrahim Garba, a Záriai Egyetem professzora írta alá. Szombathelyi Péter, az NNG operatív igazgatója úgy vélte: Nigéria jó piaci lehetőség, hiszen az országban mintegy 21 millió autó közlekedik az utakon.

Az NNG a használt autókba utólagosan beépíthető navigációs megoldásokban világelső, 70 százalékos piaci részesedéssel - tette hozzá. A cég megalakulása óta azt a stratégiát folytatta, hogy az egyes le nem fedett piaci területeken elsőként lépett fel - mondta Szombathelyi Péter, aki Nigéria esetében is gyorsan növekvő piacra számít.

A szerződést az operatív igazgató és Patrick Jude Mbano, a Pajuno Ltd. ügyvezető igazgatója írta alá, aki szerint a termékek nemcsak pénzügyi előnyöket jelentenek, hanem biztonsági megfontolásokból is fontosak.

(MTI)