2016. március 31-én a Külgazdasági és Külügyi Intézet (KKI) adott otthont az „Asean Community - Deepening Integration Brings Expanding Opportunities for Trade and Growth” című konferenciának. Az eseményen Bus Szilveszter dél nyitásért felelős külügyi helyettes államtitkár mondott megnyitóbeszédet. A konferencia díszvendégeként szólalt fel Surin Pitsuwan, az ASEAN korábbi főtitkára, egykori thaiföldi külügyminiszter.

A KKI és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem közös szervezésében lezajlott eseményen elmondott nyitóbeszédében Bus Szilveszter az ASEAN és az Európai Unió – azon belül is a közép-európai régió és Magyarország – közötti kapcsolódási pontokat és az együttműködés további perspektíváit vázolta fel. A 622 millió lakosú és az elmúlt évtizedekben látványosan fejlődő ASEAN-régió – 2015 vége óta „ASEAN Gazdasági Közösség” – gazdasági integrációjának eredményei látványosak és figyelemreméltóak, az előrejelzések szerint 2025-re 125 millió lakosúra duzzadó középosztály hatalmas piaci lehetőségeket kínál az európai partnerek, így hazánk számára is. Hasonlóan ígéretesek az ASEAN és az EU között zajló szabadkereskedelmi tárgyalások, ami véglegesítése esetén az együttműködés további bővítésének perspektíváját hordozza magában.

Kép letöltéseFotó: Burger Zsolt / KKM

Bus Szilveszter kiemelte: Magyarország, az EU egyik legsikeresebb és legstabilabb országaként figyelemreméltó makrogazdasági eredményekkel, intézményi ösztönzőkkel és bővülő szerződéses kapcsolatokkal készen áll az ASEAN-térséggel fenntartott gazdasági és humán kapcsolatok további dinamizálására. A Déli Nyitás stratégiája ehhez kellő politikai támogatást biztosít, amit Orbán Viktor miniszterelnök 2016 februári jakartai találkozója az ASEAN főtitkárával, továbbá a térségbeli magyar külképviseleti hálózat markáns bővítése egyaránt látványosan alátámaszt.

Kép letöltéseFotó: Burger Zsolt / KKM

A helyettes államtitkár, aki 2009-2014 között hazánk első, ASEAN-hoz akkreditált nagykövete is volt, rámutatott arra, hogy soha nem voltak kedvezőbbek a feltételek egy új minőségű, tiszteleten és kölcsönös előnyökön alapuló kapcsolatrendszer építéséhez Magyarország és a világgazdaság egyik motorjának számító délkelet-ázsiai térség között, mint napjainkban. A magyar kormány ez irányú elkötelezettsége erős, a magyar gazdaság pedig kivételes lehetőségeket kínál az ASEAN-tagországok üzleti szereplői számára, elsődlegesen a tudásalapú és technológia-érzékeny szektorokban.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)