Bus Szilveszter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Déli Nyitásért Felelős Helyettes Államtitkára a közép-európai régióból első külügyi vezetőként látogatott Mianmarba, alig egy hónappal azt követően, hogy a délkelet-ázsiai országban több mint öt évtized után hivatalba lépett az első demokratikusan megválasztott kormány. Április 27-28-i tárgyalásainak középpontjában a kétoldalú politikai és gazdasági kapcsolatok fejlesztése állt.

A helyettes államtitkár U Kyaw Tin külügyminiszter-helyettessel folytatott találkozóján gratulált Mianmar új kormányának a választási győzelemhez és elismerését fejezte ki a mianmari népnek a szabad választások sikeres lebonyolításáért és a demokratikus átmenet békés megvalósításáért. A külügyminiszter-helyettes hangsúlyozta, hogy a két és fél évtizeddel ezelőtti sikeres magyar politikai és gazdasági átmenet tapasztalatai fontosak az új mianmari demokrácia számára, ezért a jövőben is számítanak hazánk technikai segítségnyújtására. A vezetők egyetértettek abban, hogy egy erős és dinamikusan fejlődő Mianmar egyaránt feltétele a régió biztonságának és a Délkelet-Ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) további sikeres integrációjának is. U Kyaw Tin köszönetét és örömét fejezte ki, hogy a Stipendium Hungaricum felsőoktatási ösztöndíjprogram keretében hamarosan megkezdhetik magyarországi tanulmányaikat az első mianmari hallgatók. Bus Szilveszter átadta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter üdvözlő levelét Aung San Suu Kyi újonnan kinevezett külügyminiszternek, amelyben budapesti látogatásra hívta meg a Nobel-békedíjas politikust.

A Külügyminisztérium politikai igazgatójával folytatott konzultáció keretében a felek áttekintették a bilaterális kapcsolatok további fejlesztésének újonnan megnyílt lehetőségeit. A külügyi tárcák közötti együttműködés szorosabbra fűzésére irányuló kezdeményezésként magyar részről a kétoldalú konzultációk rendszeressé tételére irányuló megállapodás-tervezetet adtunk át.

A Kereskedelmi Minisztérium közigazgatási államtitkárával és az Országos Kereskedelmi és Iparkamara elnökével lebonyolított találkozók során a tárgyalópartnerek véleményt cseréltek a kétoldalú gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok és a Mianmarba irányuló magyar export bővítésének lehetőségeiről, a helyettes államtitkár ismertette az elmúlt évek figyelemreméltó gazdasági eredményeit, a Kereskedelmi és Iparkamara befolyásos elnökével pedig elsődlegesen az energiaszektort és az élelmiszeripart azonosították be két fő potenciális együttműködési területként. Az Európai Kereskedelmi Kamara igazgatójával a dinamikusan fejlődő és komoly üzleti lehetőségeket kínáló mianmari piac iránt érdeklődő magyar vállalatoknak nyújtható helyszíni segítségről egyeztettek.

A helyettes államtitkár Roland Kobiával, az Európai Unió Yangoni Delegációjának vezetőjével megvitatta az EU és különösen a demokratikus átmenetet sikeresen megvalósított közép-európai országok, így Magyarország hozzájárulását a mianmari politikai és gazdasági folyamatokhoz. Bus Szilveszter munkavacsorán vett részt azokkal a magyar termékek és szolgáltatások iránt érdeklődő mianmari üzletemberekkel, akik az elmúlt egy évben a Bangkoki Magyar Nagykövetség és Yangoni Tiszteletbeli Konzulátusunk szervezésében két csoportban üzletember-találkozóra látogattak hazánkba konkrét kereskedelmi együttműködések kialakítása céljából. A magyar külügyi vezetővel interjút készített a Mianmari Állami Televízió és a Skynet hírcsatorna is.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)