Közvélemény-kutatást végzett az Advantage Austria hazánkat, mint befektetési helyszínt vizsgálva. Az Osztrák Gazdasági Kamara Nemzetközi Ügynöksége első alkalommal végzett közvélemény-kutatást osztrák telephelyek körében Magyarországon. Ebben összesen 166 hazánkban letelepedett osztrák cég vett részt. A végkövetkeztetés: a vállalatok Magyarországon folyamatában nézve alapvetően optimisták. Az üzemek 81%-a lát változatlan vagy javuló fejlődést Magyarország gazdasági helyzetét illetően az idei évben.
Ezen tendenciát igazolja a Leier Hungária Kft. 30 éves magyarországi jelenléte és folyamatos bővítése is. A magyar építőanyag-gyártás piacvezetőjévé vált osztrák vállalat 2017. július végén jelentette be 9 magyarországi telephelyéből 6-ot érintő, több mint 7 milliárd forint értékű fejlesztő beruházását, amely a HIPA (Nemzeti Befektetési Ügynökség) közreműködésével jött létre.
A felmérésben részt vett osztrák vállalatok 43%-a magyarországi gyártó cég, 20%-a forgalmazó képviselet és 37%-a szolgáltató cég, így az megfelelően tükrözi a Magyarországon jelenlévő osztrák cégek helyzetértékelését.
A közvélemény-kutatásból kiderül, hogy a Magyarországon letelepedett vállalatok ügyvezetőinek többsége idén a forgalom és a megrendelések növekedésével számol. Csaknem 90%-a jelezte, hogy tervezett összbevétele a jövőben stagnál vagy növekedik, 89%-a változatlan vagy növekvő megrendelés-állománnyal, és mintegy 90%-a legalább változatlan vagy növekvő kapacitáskihasználtsággal számol, míg a következő hónapokat illetően nagyrészt változatlan foglalkoztatási volumenből indulnak ki. A megkérdezett vállalatok több mint fele (52%) változatlan személyi állományt vár az elkövetkező 12 hónapban.
A beruházók körében megkérdezettek csaknem egyharmada (31%) jelezte, hogy magyarországi beruházásaik az idén növekedni fognak.
A sikeres piaci terjeszkedés legnagyobb kihívása osztrák cégek szerint továbbra is a szakképzett munkaerő elérhetőségének, illetve a munkaerő szakképesítésének hiánya.
A munkaerő-piaci helyzet mára valamennyi befektetői tárgyalás kulcskérdésévé vált. A magyar kormány felsőoktatási intézmények és ipari központok együttműködésének támogatásával, a duális képzés kiterjesztésével, valamint a munkaerő mobilitás ösztönzésével tesz a minél kedvezőbb befektetési környezet kialakításáért.
„Ausztria Magyarország második legfontosabb kereskedelmi partnere és az összberuházásokra vetített 16,7 %-os részesedésével a harmadik legnagyobb külföldi beruházó - fejti ki Jürgen Schreder, az Osztrák Nagykövetség kereskedelmi tanácsosa, az Advantage Austria budapesti vezetője, aki a kutatás eredményeit pozitív visszajelzésként értékeli.
2017 őszére egy újabb közvélemény-kutatást terveznek, melyet szintén az Advantage Austria végez majd.
(KKM)