A Magyar-Baden-Württembergi Vegyes Bizottság keddi, budapesti ülésén a felek számos területen rögzítették az együttműködés továbbfejlesztésének lehetőségét, és több mint száztíz közös projektet azonosítottak be a következő két évre szóló munkatervben - közölte Szabó László.

A tárca közleménye szerint Szabó László parlamenti államtitkár a gazdasági vegyes bizottság jegyzőkönyvének ünnepélyes aláírását megelőző sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a gazdasági együttműködés erősítésére nyílik lehetőség az autóiparban, az elektronika, az IT, valamint a biotechnológia és ezen belül a gyógyszeripar területén. Az egészségügyi, valamint a környezetvédelmi együttműködés, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési tapasztalatcsere, továbbá az oktatás, a kultúra, a tudomány és a kutatás terén megvalósuló közös projektek is további kooperációs lehetőségeket biztosítanak.

A baden-württembergi delegációt Peter Friedrich, a Szövetségi Tanácsért, valamint az európai és nemzetközi ügyekért felelős tartományi miniszter vezette, aki egyben a tartomány Duna Régió Stratégiáért felelős különmegbízottja. A tartományi miniszter a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a megbeszélések során kiemelt figyelmet fordítottak a határon átnyúló együttműködés területére, különös tekintettel a Duna Régió Stratégiára. Fontos előrelépésként említette továbbá a szociális együttműködés területén a menekültügy és a társadalmi felzárkóztatás, különösen a romakérdés megoldásának irányába tett kezdeményezéseket.

Magyarország kereskedelmi forgalma Baden-Württemberggel 2013-ban 8,66 milliárd eurót tett ki, ezzel hazánk első számú partnere a német tartományok közül. 2014 első nyolc hónapjában a magyar export 10,6 százalékos növekedést ért el a tavalyi év azonos időszakához képest, így 3,71 milliárd eurót tett ki, míg az import 16,2 százalékos bővülést követően 2,66 milliárd euró volt.

A Deutsche Bundesbank adatai szerint a baden-württembergi közvetett és közvetlen befektetések állománya Magyarországon 2012 év végén 2,88 milliárd euró volt. Baden-Württemberg tartományból olyan német ipari óriások fektettek be Magyarországon az elmúlt években, mint a Daimler AG, a Bosch csoport, a közúti jármű és járműmotor alkatrészeinek gyártásával foglalkozó ZF Lenksysteme GmbH, valamint a világ egyik vezető ipari automatizálási vállalata, a Festo.

Baden-württembergi részről üdvözölték, hogy a magyar kormány elkötelezte magát a stuttgarti főkonzulátus újranyitása mellett, amely a tervek szerint 2015. január 31-ig nyílik meg, konzuli kerülete Baden-Württemberg, a Saar-vidék és a Rajnavidék-Pfalz tartományokra terjed majd ki - olvasható a minisztérium közleményében.

(MTI)