Nem terheli nyitott politikai kérdés a magyar-szlovén kapcsolatokat, ugyanakkor szorosabbra kellene fűzni az együttműködést a két ország között - mondta Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) parlamenti államtitkára szerdán az MTI-nek.

Az államtitkár hivatalos látogatást tett Szlovéniában, és az ott folytatott tárgyalásairól telefonon beszámolva kifejtette: a Dragoljuba Bencina gazdaságdiplomáciáért, kétoldalú és EU-ügyekért felelős külügyi államtitkárral folytatott megbeszélésen megállapították, hogy politikai nézeteltérés nincs a két ország között, viszont sok olyan ügy van, amelyben hatékonyabban támogathatná egymást.

Közép-Európa jelenleg Európa gazdasági motorja, és a szlovén gazdaság is jó növekedési adatokat mutat - közölte. Kiemelte: a visegrádi négyek és különösen Magyarország nagyon erős gazdasági teljesítményt mutat, így ha ezek az országok összefogva, közösen képviselik érdekeiket Brüsszelben és a világpiacon a nagybefektetők előtt, akkor még sikeresebbek lehetnek, ezért kérte szlovén kollégája együttműködését.

Kép letöltéseSzlovén Külügyminisztérium

Szabó László találkozott Ales Cantaruttival, a szlovén gazdaságfejlesztési és technológiai minisztérium államtitkárával is, akivel arról tárgyalt, hogy intenzívebbé kell tenni a Magyarország és Szlovénia közötti kapcsolatokat, mert Magyarország szomszédjai közül Szlovéniával a legkisebb a kereskedelmi forgalom, holott egy kicsi, de viszonylag gazdag, fejlett országról van szó. A megbeszélésen szó volt a közös érdekképviselet lehetőségéről is harmadik országokban - tette hozzá.

Szabó László a szlovén pénzügyminisztériumban Metod Dragonja államtitkárral egyeztetett, a téma főként a szlovén privatizációs folyamat volt.

A KKM államtitkára továbbá Klemen Grebensekkel, az infrastrukturális minisztérium államtitkárával a nagy infrastrukturális projektekről, az európai energiaunió létrehozásának jelentőségéről és az energiafüggetlenség megteremtéséről konzultált.

Szabó László részt vett egy üzleti fórumon is, ahol - mint mondta - a logisztikai, az infokommunikációs és az élelmiszeripari együttműködésben rejlő lehetőségeket térképezték fel.

Arra is kitért, hogy látogatása kezdetén felkereste a koperi kikötőt, amely azért nagyon fontos Magyarország szempontjából, mert ez az országhoz legközelebb eső tengeri kikötő, a magyar export és import jelentős részét itt bonyolítják. Koperben befektetési együttműködési lehetőségeket kerestek, hogy a magyar áruk minél könnyebben eljuthassanak távoli exportpiacokra is, ami rendkívül lényeges az exportorientált magyar gazdaságnak - magyarázta.

Az államtitkár végül azt is elmondta, hogy már Ljubljanában is van magyar külgazdasági attasé, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. pedig azt tervezi, hogy Lendván nyit irodát az év második felében.

(MTI)