Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és mintegy nyolcvan izraeli üzletember részvételével rendezték meg az első magyar befektetői napot Tel-Avivban. A magyar nagykövetség és az izraeli-magyar kereskedelmi és iparkamara által eseményén a magyarországi befektetési lehetőségeket és üzleti előnyöket ismertették az érdeklődő izraeli üzletemberekkel.
A rendezvényt Nagy Andor, hazánk tel-avivi nagykövete nyitotta meg, aki a magyar és az izraeli gondolkodás közös vonásait hangsúlyozta, a híres izraeli-magyarok szerepét, s kiemelte, hogy a gazdasági együttműködés megmutathatja Magyarország jó oldalait, a magyar kultúrát, szaktudást és innovációt, s ezeket előnyösen kombinálhatják az izraeliek kereskedelmi és üzleti tapasztalataival.
Szabó László előadásában kiemelte, hogy ugyan Magyarország kicsiny ország, de az utóbbi időkben Európa leggyorsabban növekvő gazdaságává vált, s eleinte szokatlan, a Fidesz-kormány által bevezetett szabályozási rendszerének több elemét utánozni kezdték több európai országban. A „magyar modell” bemutatásakor felhívta a figyelmet a jelentős növekedésre a befektetések terén és az ipari termelésben, hangsúlyozta a munkanélküliség csökkenését. Ismertette a kormány befektetőbarát üzleti környezet eléréséért hozott intézkedéseit, hogy összpontosították a külkereskedelem korábban több minisztériumban szétszórt ügyeit, s így az új rendszerben mindent el lehet intézni egy helyen, ahol segítik a befektetés elhelyezését, a lehetséges üzletek meglátogatását, és információt adnak az engedélyezési eljárásokról, a helyi ügyintézésről is.
Inon Elroj, az izraeli gazdasági minisztérium igazgatóhelyettese a jeruzsálemi kormány támogatásáról biztosította a megjelenteket, valamint közölte, hogy fontosnak tekintik az együttműködés növekedését.
Schennen Frigyes, a Roland Berger gazdasági tanácsadó vállalat szakembere a magyar gazdaság utolsó éveinek teljesítményéről beszélt, s kifejtette, hogy jelentős tere lehet a növekedésnek, a jelenlegi kevesebb mint fél százalékos izraeli-magyar külgazdasági arány növelésének. Külön szólt az informatikai szektor jelentőségéről, ahol a kiváló magyar ötletekhez és mérnöki tudáshoz az izraeli üzleti tapasztalatok és kereskedelmi ismeretek fontos többletet adhatnak, amelyből mindkét fél profitálhat.
A panelbeszélgetéseken a már több éve, sőt évtizede Magyarországon sikeresen befektető üzletemberek, köztük a Teva cég képviselője méltatta a magyar lehetőségeket. Szóltak az Európai Unió tagságából és a viszonylag olcsó munkaerőből adódó előnyökről, a kedvező adózásról, a kiváló egyetemi együttműködésről és a jól képzett szakemberekről is.
Szabó László az MTI tudósítójának elmondta, hogy a befektetői nap legfontosabb érdeme a személyes kapcsolatok létrehozása, hogy a megjelent üzletemberek, potenciális befektetők első kézből szerezhetnek információkat. Nagyon jó dolog az, hogy ide tudtunk hozni már sikeres izraeli befektetőket, akik referenciaként tudnak szolgálni a többieknek, akik jelenleg még csak érdeklődnek”- hangsúlyozta. Nincs jobb annál, mint amikor direkt referenciákat lát valaki és személyes tapasztalatokról tudnak beszámolni a már évtizedek óta Magyarországon sikeresen befektető emberek” - tette hozzá.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium/MTI)