Több közös pont van Indiana állam és Magyarország között - mondta Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) parlamenti államtitkára kedden Budapesten, Magyarország és Indiana állam üzleti fórumán, majd közölte, már jelen van pár Indiana állambeli befektető Magyarországon, és reméli, hogy a jövőben sikerül többszörösére növelni a kétirányú kereskedelmi forgalmat.

A Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) által szervezett eseményen a hasonlóságokról elmondta, központi az elhelyezkedésük, hasonló a nagyságuk, és az amerikai állam, valamint Magyarország gazdaságában is fontos szerepet tölt be a gyógyszeripar.

Eric Holcomb, Indiana állam kormányzója szerint több területen is fejlődött a középnyugati állam az elmúlt években, majd kiemelte, hogy a társasági nyereségadó 4,9 százalékra fog majd csökkenni, a személyi jövedelemadó pedig 3,2 százalék. Eltörölték egyebek mellett az ingatlanadót és az örökösödési adót. Az állam AAA hitelminősítéssel, és több mint 2 milliárd dollár készpénztartalékkal rendelkezik, ami a kétéves költségvetés 12 százaléka - ismertette.

Elmondta, az Egyesült Államok Magyarország első számú külkereskedelmi partnere az Európai Unión kívül, az Amerikába irányuló magyar export 3,5 milliárd dollárt tett ki, míg az Egyesült Államok 2 milliárd dollár értékben importált Magyarországra. Kiemelte az Európai Unióban a legalacsonyabb, 9 százalékos magyarországi társasági adórátát, amely tovább javítja az üzleti környezetet.

Jim Schellinger indianai kereskedelmi miniszter kiemelte, 2012-2015-ben 6 milliárd dollár értékben fektettek be nemzetközi cégek Indianában, több mint 20 ezer új munkahelyet létrehozva. Elmondta, 400 európai vállalkozás van az államban, amelyek 96 ezer embert foglalkoztatnak. A kereskedelmi miniszter szerint elsősorban az információtechnológia, a mezőgazdaság és az élettudományok területén találhatók vonzó lehetőségek az államban.

Kis Tünde, a HIPA elnökhelyettese a magyarországi üzleti lehetőségeket ismertetve elmondta: a befektetések szempontjából a járműipar, a szolgáltatóközpontok, az élelmiszeripar, a logisztika és az infokommunikáció a legfontosabb iparágak. A HIPA által kezelt projekteknél az Egyesült Államok volt a második legtöbb munkahelyet teremtő befektető.

(MTI)