A magyar kormány a 15 milliárd forintos beruházáshoz 37 százalék, mintegy 5,5 milliárd forint támogatást nyújtott - mondta a Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára az épülő új gyár projektnyitó rendezvényén.

Németország Magyarország legjelentősebb gazdasági partnere: hatezer német vállalkozás több mint háromszázezer embernek ad munkát Magyarországon - tette hozzá.

Kép letöltéseFotó: KKM

Felidézte, hogy amikor 2010-ben az Orbán-kormány hivatalba lépett, 12,5 százalékos volt a munkanélküliség Magyarországon, ez az arány ma 3,5 százalék, vagyis "aki akar, az tud dolgozni".

Ebben a külföldi beruházóknak - mint a Krones is - óriási szerepük volt, miközben a kormány is meghozta a szükséges intézkedéseket - utalt az államtitkár az egyik legalacsonyabb személyi jövedelemadó, illetve az alacsony, egyszámjegyű társasági adóra.

"Ha munka van, minden van" - idézte Menczer Tamás a kormány hitvallását, majd utalt arra, hogy egy felmérés szerint az országba települt német cégek vezetőinek 84 százaléka, ha most kellene dönteni, ismét Magyarországot választaná beruházása helyszínéül.Megjegyezte, az üzemépítés bizonyítja elkötelezettségüket Kelet-Európa iránt.

Pascal Männche elmondta: több versenyző helyszín közül azért választották a beruházás helyszínéül Debrecent, mert rendkívül jó infrastruktúrával, autópálya-, vasúti- és repülőtéri kapcsolattal rendelkezik a déli ipari övezet, és rendelkezésre áll a térségben a szakképzett munkaerő, illetve jó együttműködést tudnak kialakítani a helyi szakképző intézményekkel, illetve a Debreceni Egyetemmel.

Kép letöltéseFotó: KKM

Az ügyvezető beszámolt arról, hogy 15 hektáros üzemi területen 40 ezer négyzetméteres - szavai szerint: 60 focipálya nagyságú - csarnokot építenek fel, ahol 500 embernek biztosítanak munkát, és a jövő év első negyedében a tesztgyártások is megkezdődnek.

Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere történelminek nevezte a beruházás megkezdését, a Krones Ag ugyanis az első vállalkozás, amely gyárépítésbe kezdett a város új, a nemzetközi repülőtér szomszédságában kialakított déli ipari övezetében.

A polgármester szerint komoly bizalmat is kapott ezzel Debrecen, "hiszen a Krones ezt a gyönyörű gyárat egy olyan iparterületre álmodta meg, amely a döntés meghozatalának időpontjában szinte csak papíron létezett".

Jelenleg a területen a régió legnagyobb ipari övezetének fejlesztése történik, Debrecenben igazi ipari forradalom zajlik: az Új Főnix terv meghirdetése óta 26 beruházást jelenthettek be, 160 milliárd  forintos befektetési értékkel, és több mint 5 ezer új munkahellyel - sorolta Papp László megjegyezve, hogy Hajdú-Biharban 56 német tulajdonú cég székhelye van, ebből 41 Debrecenben.

Ralf Goldbrunner, a Krones AG igazgatósági tagja a projektnyitón röviden bemutatta az 1951-ben alapított, jelenleg is családi többségi tulajdonban lévő cég tevékenységét.

A németországi neutraublingi székhelyű Krones AG gépeket, komplett berendezéseket tervez, fejleszt, gyárt és helyez üzembe a folyamattechnológia, valamint a töltő- és csomagolástechnika területén.

Érdekességként említette, hogy a világon minden negyedik ásványvizes palackot az általuk gyártott gépeken töltik.

Kép letöltéseFotó: KKM

A Krones világszerte 16 000 munkatársat foglalkoztat. Értékesítési árbevétele 90 százalékát külföldön realizálja. A konszern éves forgalma 2017-ben 3,691 milliárd euró volt. A Krones konszernhez a tőzsdén jegyzett Krones AG vállalaton kívül világszerte több mint 90 leányvállalat és telephely tartozik.

Németországon kívül öt kisebb gyáruk működik az Amerikai Egyesült Államokban, Kínában és Brazíliában, és a debreceni lesz az első Kelet-európai üzemük.

A debreceni gyár mérföldkő a vállalat történetében - tette hozzá Ralf Goldbrunner, és köszönetet mondott a Nemzeti Befektetési Ügynökségnek, a HIPA-nak, Debrecen befektetési cégének, az EDC-nek, valamint a város vezetésének, hogy biztosították a beruházás feltételeit.

(MTI/kormany.hu)