2018. október 25-én nagyszabású nemzeti ünnepi fogadás keretében a marokkói közönség részére bemutatásra került Hampel Katalin magyar nemzeti ihletésű kollekciója.
A divattervező és csapata hosszú ideje dolgozik az egyik legrégebbi kulturális örökségünk átmentésén, a régi magyar viseleti hagyományok újraélesztésén, ma hordható divatos formában. Céljuk, hogy ruháikon a hagyományokhoz hűen jelenítsék meg az elmúlt korok díszítő elemeit, mint a sujtást, a zsinórt vagy a paszományt. Kollekcióiban a polgári- és úri viseletek sok kézimunkával és díszítéssel újra élednek a modern kor követelményeinek megfelelő formában.
Az egyedi ruhákat magyar modellek, illetve a nagykövetség magyar és marokkói kolléganői közösen mutatták be, ezzel teremtve bensőség hangulatot a nagykövetség gyönyörű kertjében. A divatbemutatót Sáfár Mónika, Jászai Mari-díjas színművésznő énekes produkciója kísérte, így a vendégek ízelítőt kaptak a magyar opera, operett és könnyűzenei kultúrából.
Tromler Miklós rabati nagykövet üdvözlő beszédében hangsúlyozta, hogy hazánk Közép-Európa kiemelten innovatív országa, amelyet a zenei és divatszakmában is világszinten elismert magyar alkotók sikerei is bizonyítanak. A rabati magyar nagykövetség különös figyelemmel kezel minden olyan típusú kooperációt, amely a két országot közelebb hozza egymáshoz. A virágzó együttműködés egyik jele, hogy az egy éve elindított, azóta is teljes kihasználtsággal üzemelő közvetlen repülőjáratoknak köszönhetően idén már több, mint 30.000 magyar turista látogatott el Észak-Afrika egyik kulturálisan legsokszínűbb és gazdaságilag legerősebb országába. Ennek köszönhetően a gazdasági és kereskedelmi kapcsolataink is fokozatosan erősödnek Marokkóval.
A nemzeti ünnepi fogadás alkalmával egyidőben került kiállításra a Mohács város által részünkre felajánlott busó tematikájú kiállítás, a vendégeket pedig egy valódi busó fogadta a bejáratnál. Az eredeti mohácsi busójelmezt Szekó József, Mohács polgármestere ajánlotta fel nagykövetségünk részére.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)