Tavaly nyár óta kétszáz magyar sportdiplomáciai projektet menedzselt a Külgazdasági és Külügyminisztérium illetékes főosztálya - ismertette a tárca tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára.
Menczer Tamás a Testnevelési Egyetem (TF) harmadik Sport és innováció elnevezésű nemzetközi konferenciájának szerdai megnyitóján azt mondta: megfelelő alapok nélkül nem lehet fejlesztésekről beszélni. "Balliberális barátaink sem a sportot, sem semmilyen olyan területet nem támogattak eléggé 2010 előtt, amely a közösséget erősíti és a nemzeti büszkeségre okot adhat" - mondta Menczer Tamás, hozzátéve, hogy az Orbán-kormány 2010 óta lerakta az alapokat a mindennapos testnevelés bevezetésével, tornatermek, tanuszodák és világszínvonalú sportlétesítmények felépítésével, így már lehet a második lépésről, az innovációról beszélni a magyar sportban - emelte ki. "Azért kell az innovációra odafigyelni, hogy ebből a csodálatos ajándékból, amit a sport jelent, a legtöbbet tudjuk kihozni" - fogalmazott Menczer Tamás. "Mi a külügyminisztériumban végrehajtottuk a magunk innovációját a sportdiplomáciai főosztály tavalyi megalapításával" - jelentette ki az államtitkár. Hozzátette, az elmúlt több mint egy évben nagyjából kétszáz magyar sportdiplomáciai projektet menedzseltek világszerte.
Menczer Tamás elmondta: 2017-ben 113, tavaly 112, 2019-ben pedig mostanáig már mintegy száz igen jelentős nemzetközi felnőtt és utánpótlás-sporteseménynek adott otthont az ország. "Ezek a világversenyek egytől egyig javították Magyarország nemzetközi megítélését, sportdiplomáciai törekvéseit" - tette hozzá. Az államtitkár emlékeztetett: az idén Budapest Európa sportfővárosa, "Budapest ilyen eredményeket tud elérni, ha egy megbízható ember vezeti és nem politikai kalandorok." Szabó Tünde, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkára hangsúlyozta: nagy öröm, hogy már harmadszor rendezhetik meg a Testnevelési Egyetemen a magyar sport múltjához és jelenéhez méltó konferenciát. A rendezvény célja, hogy "a lehető legjobban hozzájáruljon a még nagyobb eredményesességhez" - mondta, megjegyezve: "páratlanul témagazdag" lesz a következő két nap. "Remélem, a konferencia információkkal, eszközökkel és jövőképekkel gazdagítja majd a magyar sportot" - tette hozzá az államtitkár. Mocsai Lajos, a TF rektora köszöntő beszédében elmondta: a résztvevők százöt előadást hallgathatnak meg a két nap alatt. "A testkultúra, a testi nevelés, a mozgásműveltség jelenleg a világ első számú innovatív területei" - mondta -, az élsportban kísérletezik ki ugyanis azokat a módszertani és eszközfejlesztéseket, amelyek aztán a tömegsportban is megjelennek. Kiemelte: a humán innováció, a személyiségfejlesztés az élet minden területén fontos, a győzni tudás tudománya, azaz téthelyzetekben a lehető legjobb döntés meghozása pedig a sport révén fejleszthető. A konferencián idén kiemelt hangsúlyt kap a sport életmód- és életminőség-javító szerepe, az általános megelőzés, a teljesítménydiagnosztika, valamint a dróntechnológia szerepe a modern sportban.
(MTI)