A Helsinki Sibelius Akadémia és a Moszkvai Állami Csajkovszkij Konzervatórium után külföldre kerül az utolsó, magyar állami tulajdonban lévő Bogányi-zongora is. A hét magyarországi és két külföldi helyszín után a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a Müncheni Főkonzulátus és az Emberi Erőforrások Minisztériuma közös munkájának eredményeként Münchenben talál otthonra a 10. Bogányi zongora.
A tartós haszonkölcsön-szerződés aláírását a Magyar Kultúra Napjához igazították a szervezők. A dokumentumot Tordai-Lejkó Gábor, a Müncheni Magyar Főkonzulátus képviseletvezetője és Prof. Dr. Wolfgang M. Heckl, a Deutsches Museum főigazgató látták el kézjegyükkel. A megállapodás értelmében a világhírű müncheni múzeum fog otthont adni a különleges hangszernek.
Az 1903-ban alapított múzeum világhírét annak az egyedülállóan széleskörű gyűjteményének köszönheti, mely a technika és a természettudomány világának meghatározó, egyedi, ritka vagy különösen érdekes darabjait mutatja be. Az intézmény az évi másfélmilliós látogatójával Bajoroszág és Németország egyik legjelentősebb múzeuma. Noha a múzeum - profiljának köszönhetően – első sorban a zongora egyedülálló technikai és formai újításait hangsúlyozza ki, gyakori kulturális rendezvényei során rendszeresen meg is kívánja szólaltani a különleges hangszert. A múzeum nagyon büszke az új szerzeményére. A zongora egy majdnem 200 éves un. Helmholtz zongora mellett lesz kiállítva, mely rendkívül hatásos módon szemlélteti a technika fejlődését a kimondottan konzervatívnak számító hangszerkészítésben is.
Tervek szerint az ünnepélyes átadásra egy koncert keretében kerül sor, ahol Bogányi Gergely zongoraművész személyesen mutatja be hangszerét a bajor közönségnek.
A magyar kormány nagylelkű adománya hozzájárul a hagyományosan kiváló bajor-magyar kulturális kapcsolatok fejlődéséhez és színesíti a hazánkról és a magyar tudományos eredményekről alkotott pozitív képet.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)