Az Országgyűlés mai ülésén Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter napirend előtti felszólalásában arra kérte a képviselőket, támogassák a 2016-os népszavazás elrendeléséről szóló javaslat Házszabálytól eltérő történő tárgyalását, hogy a parlament mielőbb el tudja rendelni a kényszerbetelepítésről szóló népszavazást.
A parlament 145 igen, 30 baloldali politikus nem szavazatával elfogadta a Házszabálytól való eltérést, amelynek értelmében a javaslat vitája még ma megkezdődik és kedden már zárószavazás lesz. Ha az Országgyűlés elrendeli a népszavazást, annak időpontját az államfő tűzi majd ki. A népszavazást előreláthatólag szeptemberben vagy októberben lehet majd megtartani.
A miniszter szerint sürgető a népszavazás, mert Brüsszelben egyre agresszívabb tervek születnek a kényszerbetelepítésre. A kormány által kezdeményezett kvótareferendumról azt mondta, hogy a kényszerbetelepítés valódi és fenyegető veszély, elindult az azzal kapcsolatos uniós egyeztetés és várhatóan felgyorsulnak a folyamatok. Az Európai Bizottság javaslatából az is kiderül - mondta -, hogy egy bevándorló 78 millió forintot, egy magyar ember kevesebb mint egymillió forintot ér. Kifejtette: hét év alatt az összes uniós támogatás egy főre jutó értéke nem haladja meg az egymillió forintot. Mindezért fontos a mihamarabbi népszavazás - érvelt, megjegyezve, hogy legkésőbb nyár végén vagy ősz elején tarthatják a referendumot. A miniszter szerint a kérdés Magyarország szuverenitásáról is szól és az ország szuverenitásának azon eleméről, hogy eldöntse, a magyaroknak kivel kell együtt élniük, nem mondott le.
A kormány által kezdeményezett és már hitelesített népszavazási kérdés így szól: "Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?"
A kormány arra kéri az embereket, hogy mondjanak nemet a kényszerbetelepítésre és védjék meg Magyarország függetlenségét.
(MTI; kormany.hu)