A kormány terrorizmus elleni akciótervének részeként, a Magyar Honvédség felkészített erői bevethetőségét a terrorellenes küzdelemben biztosítani kell, amihez szükséges az Alaptörvény módosítása is – közölte Tuzson Bence, április 19-én, a Szegedi Tudományegyetem Állam és Jogtudományi Karán, a Hallgatói Önkormányzat által szervezett fórumon.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda kormányzati kommunikációért felelős államtitkára, kiemelte, hogy ez a feladat közös érdek, melyre pont azért van szükség, mert terrorveszély-helyzet esetén a honvédség, a jelenlegi szabályozás szerint nem alkalmazható a magyar emberek biztonságának érdekében. Hozzátette: úgy érzékeli, hogy a honvédség bevetésének lehetőségében egyetértés van, viszont a korlátozható szabadságjogok tekintetében vannak még dilemmák az ellenzék részéről.
„Korábban – a rendszerváltás előtt – úgynevezett tömeghadserege volt hazánknak, amelyet a hagyományos hadviselésre készítettek fel. Mára azonban a kis létszámú professzionális hadserege van Magyarországnak, amely elsősorban rendfenntartó szerepet tölt be a világban – például Afganisztánban -, ahol szükség van rá. Így a megváltozott hadviselés által indokolt szerep nem áll távol a magyar honvédségtől” – húzta alá az államtitkár.
Utalt arra, hogy jelenleg a becslések alapján 35 millió potenciális bevándorló indulhat meg Ázsiából, Afrikából Európa felé. Erre pedig fel kell készülni és e honvédő feladat jogi kereteit biztosítani kell.
„A brüsszeli robbantások bebizonyították, hogy egy krízishelyzetben a fegyveres és biztonsági szolgálatok közötti kommunikáció csődöt mondott. Ezért hazánk alaptörvényét úgy kell megváltoztatni, hogy ha szükséges, lehessen egy központból hatékony lépéseket tenni” – hangsúlyozta az államtitkár. Hozzáfűzte, hogy az egyik legérzékenyebb területe a szóban forgó alaptörvény módosításának, hogy a terrorizmus miatti szükséghelyzetet 30, vagy 60 napig lehessen fenntartani. Az ellenzék rövidebb, míg a kormány hosszabb időszakot tart indokoltnak.
Tuzson Bence kiemelte, hogy a tapasztalatok szerint, akik terrorcselekményt akarnak elkövetni, ott tervezik ezt, ahol könnyebb megtenni, gyengébb az ellenállás. „A magyar kormány célja az Alkotmány megváltoztatásával az, hogy Magyarország ne legyen ilyen könnyű célpont” – emelte ki Tuzson Bence.
(Miniszterelnöki Kabinetiroda)