Az uniós kvótarendszerről szóló népszavazás nem egy-két, hanem öt-tíz, sőt száz évre határozza meg Európa és Magyarország jövőjét - hangsúlyozta a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár, hozzátéve: hosszú távú nemzetstratégiai kérdésről van szó.
Tuzson Bence az M1 aktuális csatorna reggeli műsorában kiemelte: Magyarország nem mondott le döntési szabadságáról. A kvótáról szóló népszavazás arról szól, a magyar emberek tarthassák meg azt a jogukat, hogy eldönthessék, kikkel kívánnak együtt élni.
Emellett a kormánynak a magyar emberek és az Európai Unió iránt is feladata és kötelezettsége, hogy megvédje a magyar határokat - tette hozzá. Kiemelte: a déli határokon ismét nő a migrációs nyomás, ezért ott egyre több rendőr és katona sorakozik fel. Tuzson Bence arról is szólt, hogy szükség esetén Románia felé is meg kell építeni a kerítést.
Kitért arra is, hogy Görögországnál kellene megvédeni Európa külső határait. Tuzson Bence szerint Európának volna ereje, hogy megállítsa a migrációs folyamatot. Kifejtette: Európa összlakossága nagyobb, mint az Egyesült Államoké vagy Oroszországé, gazdasági ereje is van, ezek mellé egységes akaratra lenne szükség.
A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) hétfőn hitelesítette a kormánynak a kötelező betelepítési kvóta ügyében benyújtott népszavazási kezdeményezését. A hitelesített kérdés úgy szól: "Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?".
(MTI; Miniszterelnöki Kabinetiroda)