Előreláthatólag négy ponton módosul az alaptörvény, a népszavazás eredményét fordítják le a jog nyelvére - közölte a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár az M1 aktuális csatorna csütörtök reggeli műsorában.

Ha 3,3 millió ember elmondja, hogy milyen Európát szeretne, vagy milyen Európát nem szeretne, akkor ezt az akaratot szükséges és erkölcsi kötelességünk beültetni az Alaptörvény szövegébe.  A lényegét úgy kell megfogalmazni, hogy a népszavazási kérdésre adott válasz megjelenjen a normaszövegben. Az uniós joggal való  összhang fontos, ezt is szem előtt kell tartani. Egyes ellenzéki politikusok szerint az uniós jog felsőbbrendű a nemzeti joggal szemben. Nekünk meggyőződésünk, hogy ez nem így van. Ez egyébként nem következik az Európai Unió alapító szerződéseiből sem.

Több nemzeti alkotmánybíróság -  például a német is-  meghatározták azt a keretet, amelyen belül az Európai Unió dönthet. A magyar kormány tanulmányozta más államok alkotmányait és olyan megoldást szeretne, amelyre van már gyakorlat az unión belül.

Tuzson Bence elmondta: a népszavazás eredményének lényegét, értelmét kívánják átültetni az alaptörvénybe, az identitás, a terület, a népesség, az államszervezet védelmének megerősítése által. Hozzátette: fontosnak tartják, hogy a módosítás egységben legyen az uniós joggal.

Arra a felvetésre, hogy a Lehet Más a Politika szerint az alkotmánymódosítás nem jelent megoldást a migrációra, az államtitkár azt mondta: egyetlen eszköz sosem jelent teljes megoldást egy problémára. Az alkotmánymódosítás mellett a harcot meg kell vívni brüsszeli fronton is, valamint "a gyakorlati élet frontján", vagyis a határokon, illetve annak megakadályozásával, hogy más országok Magyarországra küldjenek embereket - mondta.

(MTI; Miniszterelnöki Kabinetiroda)