Óriási a különbség a kötelező betelepítési kvótáról szóló kormánypárti és a vasárnapi boltzárat érintő MSZP-s népszavazási kezdeményezés jelentősége között, az előbbi ugyanis sokkal fontosabb - jelentette ki a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár a TV2 Mokka című műsorában szerdán.
Tuzson Bence azt mondta, hogy a kvótareferendumon a nemzet sorsát hosszú távon meghatározó kérdést tesznek fel az embereknek, míg a vasárnapi boltzár csupán egy életmóddal kapcsolatos témakör.
Az államtitkár közölte, hogy ezért teljesen külön érdemes kezelni a két népszavazást, vagyis azokat nem lenne helyes ugyanazon a napon megtartani. Még nem tudni pontosan, mennyibe kerül majd a kvótareferendum, azonban az elsősorban nem pénzkérdés. A népszavazás még egy választásnál is fontosabb lesz, ugyanis nem csupán négy évről fognak dönteni az emberek, hanem sokkal hosszabb időszakról - tette hozzá.
Megjegyezte: az Országgyűlésnek kell döntenie, de már a szocialisták bejelentették azt, hogy az Alkotmánybírósághoz fognak fordulni, erre lesz lehetőségük, jogi lehetőségük. „Sajnáljuk, hogy ilyen formában megint a kvóta pártján állnak, tehát kényszerbetelepítés oldalára álltak, de ezt a küzdelmet is meg fogjuk vívni, és úgy gondoljuk, hogy ha a Köztársasági elnök úr kitűzni a népszavazásnak az időpontját, ami várhatóan szeptember-október lesz, akkor lehet majd megtartani ezt a népszavazást. Ez az az időpont, amikor a magyar emberek dönthetnek ebben a valóban sorsfordító kérdésben, hiszen ez az a kérdés, ami nem öt-tíz évre, hanem akár száz évekre is meghatározhatja az ország sorsát.
Az államtitkár kiemelte: ez pont az a kérdés, amelyik nem a napi politikáról szól. Ez arról szól, hogy mi magunk, a gyerekeink, az unokáink kikkel fognak majd együtt élni. És e tekintetben meg kell állítani Brüsszelt. És Brüsszelt csak egy dolog állíthatja meg: a magyar embereknek a szava. Ez így volt az Európai Unió történetében mindig. Az ilyen típusú európai megmozdulásokat, az európai önkényes megmozdulásokat, ami szembemegy az országok akaratával, szembemegy az európai szabályokkal, akkor lehet megállítani, hogyha erről népszavazás dönt.
A török vízummentességgel kapcsolatban Tuzson Bence elmondta: „Magyarországnak az az álláspontja, hogy lehet abban az irányba haladni, hogy ezt a vízummentességet megkapják, de oda kell figyelni azokra az államokra is, akik régóta dolgoznak azon, hogy a feltételeket megteremtsék, például Ukrajnára. Természetesen ezt a vízummentességet akkor lehet megadni, hogyha az összes jogszabályi feltételnek megfelelnek az országok, így Törökországnak is meg kell ennek felelni. Nem jó, hogyha két egymástól független kérdést kapcsolunk egymással össze. Tehát az, hogy Magyarországnak és az Európai Uniónak van egy megállapodása Törökországgal, egy másik kérdésben, ami így a betelepítést jelenti, az egy külön kérdés, ami a menekülteknek a kérdése. Ettől teljesen függetlenül kell kezelni azt a kérdést, hogy vannak Európában szabályok és ezeknek az európai szabályoknak meg kell felelni ahhoz, hogy ha valaki ilyen kedvezményben akar részesülni.”
(Miniszterelnöki Kabinetiroda, MTI)