A brüsszeli kvótacsomag súlyos gazdasági, kulturális és biztonsági kockázatokkal jár - hangsúlyozta budapesti sajtótájékoztatóján Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára.

Nem várható el a magyar emberektől, hogy ezt a kockázatot vállalják, főleg úgy nem, hogy a migrációs válság előidézésében nekik semmilyen felelősségük nincs - mondta.

Ez akkor is igaz, ha tudjuk: a bevándorlók túlnyomó többsége áldozata "saját kormányának, az embercsempészeknek, a terroristáknak, de leginkább a betarthatatlan ígéreteket tevő brüsszeli politikának" - fogalmazott.

Kép letöltéseFotó: Burger Zsolt/KKM

Dömötör Csaba azt mondta, sajnálatos, hogy az ellenzéki erők pártpolitikai célokra akarják használni a népszavazás ügyét, bojkottra, érvénytelen voks leadására buzdítva vagy a referendum tétjét elviccelő plakátokkal jelentkezve. Pedig "most nem pártokról, hanem valami sokkal többről, Magyarország jövőjéről van szó" - tette hozzá.

Az államtitkár arra kért mindenkit: vegyen részt és szavazzon nemmel az október 2-ai referendumon, amelynek - mint kérdésre válaszolva hangsúlyozta - elsősorban politikai következményei lesznek, hiszen "október 3-ától Brüsszel térfelén pattog majd a labda", nem teheti majd meg, hogy "tovább erőltesse ezt a veszélyes politikát".

Kép letöltéseFotó: Burger Zsolt/KKM

A népszavazásra azért van szükség, mert azt gondoljuk, hogy Brüsszel rossz választ adott a migrációs válságra. Miközben az európai állampolgárok azt várnák, hogy minden erővel védjük meg a határokat, Brüsszel elfogadott egy kvótacsomagot, amely ellentétes az európai és a magyar emberek akaratával és érdekeivel - fogalmazott.

Hangsúlyozta: Brüsszel úgy akarja kezelni a problémát, hogy a kvótacsomaggal szétteríti azt, bevándorlókat telepítve a tagországokba, miközben nyilvánvaló, hogy ez olyan kérdés, amiben nem lehet dönteni az emberek megkérdezése nélkül.

Az államtitkár a brüsszeli csomag három "különösen veszélyes eleme" közé sorolta a felső létszámkorlát nélküli kötelező elosztási mechanizmust, azt, hogy súlyos büntetéssel sújtanák azokat a tagokat, amelyek elutasítják a kötelező kvótát, valamint, hogy megkönnyítené a családegyesítéseket, tovább növelve a betelepítettek számát.

Kép letöltéseFotó: Burger Zsolt/KKM

Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium sajtófőnöke az eseményen - kérdésre válaszolva - kitért a magyar hatóságoknál jelentkező, gyermekeivel Szíriában rekedt magyar nő ügyére. Elmondta: a damaszkuszi nagykövetség 2012 végi bezárása óta a Szíriával kapcsolatos ügyek a bejrúti (Libanon) képviselethez tartoznak, de ha valaki másik magyar követséghez - mint ebben az esetben az ammánihoz (Jordánia) - fordul, akkor is "egész biztos lehet benne, hogy megkapja a segítséget". A konkrét esettel kapcsolatos érdeklődést azzal hárította el, hogy nem rendelkezik az érintett beleegyezésével ahhoz, hogy nyilatkozzon. Annyit azonban elmondott, hogy ilyen esetekben ahhoz is hozzásegítik a magyar állampolgárokat, hogy beutazási engedélyt kapjanak abba az országba, ahol a képviselet el tud járni az ügyükben.

Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.

(MTI)